środa, 24 styczeń 2018 05:48

Teatr z Gruzji wystąpi w Buk'u już dziś!

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W Rudach, w Amfiteatrze Buk, który dopiero z wiosną 2017 roku zaczął powoli budzić się do życia, w najbliższych dniach (24 i 26 stycznia) będzie miało miejsce wydarzenie dość niezwykłe.

W surowych, mocno jeszcze umęczonych przez wandali przestrzeniach dawnej restauracji odbędą się eksperymentalne pokazy dwóch spektakli, które przyjadą do nas aż spod gór Kaukazu. Przywiezie je Poti Valerian Gunia Professional State Theatre.

Poti Valerian Gunia Professional State Theatre [Gruzja]

Życie teatralne w Poti rozpoczęło się w 1882 roku, kiedy to Yuza Zardalishvili, znana osoba publiczna, założył tam Teatr Dramatyczny. W 1982 roku Teatr w Poti obchodził stulecie istnienia, a 31 maja 2014 roku otwarto nowy budynek teatru. Grupa nagradzana była na międzynarodowych festiwalach i konkursach.

Ten teatr to prawdziwy kulturalny fenomen. W 40 tysięcznym nadmorskim Poti mieści się teatr z widownią na ponad 700 osób. Ten teatr robi około 10 premier rocznie i należy do absolutnej czołówki teatru gruzińskiego. Wyprzedzają go jedynie niektóre stołeczne teatry z Tbilisi. Corocznie teatr zdobywa najważniejszą nagrodę teatralną Gruzji Duruja w co najmniej jednej kategorii.

W środę 24 stycznia zobaczymy przedstawienie „W moim sadzie wojna” na podstawie zupełnie zapomnianej sztuki Wiesława Myśliwskiego z 1970 roku „Złodziej”. To przejmująca, szarpiąca nerwy i skłaniająca do refleksji opowieść o bezradności człowieka wraz z jego systemem wartości wobec okrucieństwa i niszczącej siły wojny. Wiara, rodzina, miłość, zobowiązania – wszystko staje się relatywne, pomniejszone i jakby karykaturalne, zbyt małe aby uratować człowieczeństwo. Doświadczenia narodu gruzińskiego stanowią w tym przypadku istotny kontekst zarówno dla absolutnego oddania własnym rolom ze strony aktorów jak i dla niezwyczajnie wyczulonej percepcji widzów. Dla naszych odbiorców spektakl będzie okazją do poznania zupełnie inaczej, niż polskich, uformowanych aktorów gruzińskich z ich żywiołowością i bezkompromisowym podejściem do roli.

W piątek 26 stycznia kolejny polski akcent. Mocno różniąca się od oryginału adaptacja „Emigrantów” Sławomira Mrożka. Prawdziwa wirtuozeria dwójki aktorów – Ramaza Ioseliani i Giorgia Surmavy. Dość powiedzieć, że po raz pierwszy w historii najważniejszej gruzińskiej nagrody teatralnej dwaj aktorzy występujący w tym samym spektaklu zostali do niej nominowani. Ramaz Ioseliani za rolę w tym właśnie spektaklu został najlepszym aktorem międzynarodowego festiwalu teatralnego Pro Contra w Szczecinie. W kreacjach tych świetnych aktorów liczy się każdy niuans, gest i tembr głosu. Rozśmieszają i wzruszają, zostawiając po spektaklu mnóstwo pytań w nas samych. I co ciekawe – zupełnie nie przeszkadza nieznajomość języka gruzińskiego.

Wejściówek na oba spektakle jest bardzo mało. Aby je zamówić, należy napisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i… nie spóźnić się z decyzją.

za www.24gliwice.pl

Czytany 292 razy Ostatnio zmieniany środa, 24 styczeń 2018 11:00
NaczelNy

Ostatni sprawiedliwy ;) przyszły prezydent, dziennikarz, publicysta, odkrywca, krzewiciel cywilizacji, wyrocznia prawdy, wieszcz narodowy, bożyszcze tłumów, dalekowidz, satyryk, fotograf, historyk, geograf, kartograf, znawca świata, kosmopolita, konserwatysta, patriota i przywódca rebelii ;) 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.