niedziela, 03 wrzesień 2017 15:22

W diecezjalnych sanktuariach uczczono Matkę Bożą

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak co roku biskupi z Metropolii Górnośląskiej wraz z wiernymi zgromadzili się w sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Rudach by uczestniczyć w uroczystości odpustowej ku czci Maryi wniebowziętej. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja.

„Nawet te mury, które zostały podniesione z ruiny, pokazują, że od ludzkiej nienawiści i złości jednak silniejsze jest życie, które ma przynosić pozytywne i dobre owoce” - mówił w słowie przywitania biskup Jan Kopiec, który nawiązał także do dziedzictwa cystersów, których spuścizną jest dawne opactwo w Rudach. Biskup przypomniał także, że tegoroczne uroczystości odpustowe wpisują się w obchody 25. rocznicy utworzenia diecezji.
W homilii biskup Czaja nawiązał min. do 100 rocznicy objawień w Fatimie, wskazując, że Maryja wielokrotnie w objawieniach właśnie przychodziła na ziemię, żeby przekazać ludziom konkretne przesłanie od Boga.
„Spogladajcie na Maryję – zachęcał biskup – pokorną, wniebowziętą służebnicę Pana, i wzbijajcie się do lotu ku niebu, bo nie godzi się nam zmarnować łaski Chrystusowego zbawienia w przelanej przez Niego na krzyżu krwi.”
Uroczystość jak co roku była okazją do dziękczynienia za jubileusze, które świętują w tym roku biskupi metropolii. Potrójną uroczystość świętuje arcybiskup Alfons Nossol z Opola, który świętuje 85 rocznicę urodzin, 60 rocznicę święceń kapłańskich i 40 rocznicę sakry biskupiej. 60 lecie kapłaństwa świętuje także arcybiskup senior Damian Zimoń z Katowic, natomiast biskup senior Gerard Kusz 55 rocznice święceń. Na zakończenie Mszy św. wszystkim jubilatom życzenia złożył arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc.
Popołudniu odbyły się nieszpory, którym przewodniczył arcybiskup Damian Zimoń
W tym samym dniu w sanktuarium Matki Bożej w Lubecku uroczystościom odpustowym przewodniczył biskup senior Jan Wieczorek.
„Wszyscy pielgrzymi, którzy przybywają do tego sanktuarium, chcą dziękować za dar nieba. Maryja jest dla nas znakiem wskazującym na niebo oraz jest Tą, która zaufała Bogu, mimo, że nie wszystko zrozumiała” – mówił min. biskup w swojej homilii.
W czasie obu uroczystości na zakończenie tradycyjnie dokonano poświęcenia ziół i kwiatów.

Czytany 199 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 wrzesień 2017 15:25
NaczelNy

Ostatni sprawiedliwy ;) przyszły prezydent, dziennikarz, publicysta, odkrywca, krzewiciel cywilizacji, wyrocznia prawdy, wieszcz narodowy, bożyszcze tłumów, dalekowidz, satyryk, fotograf, historyk, geograf, kartograf, znawca świata, kosmopolita, konserwatysta, patriota i przywódca rebelii ;) 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.