piątek, 08 wrzesień 2017 15:25

Z redakcyjnej poczty: Prośba o interwencję dla mieszkańców Rud.

Napisał
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Droga redakcjo zwracam się z prośbą, aby za pośrednictwem waszego portalu dotrzeć do mieszkańców Rud a w szczególności osób zamieszkujących okolice szkoły podstawowej, przedszkola oraz klubu sportowego LKS Buk Rudy (ulica Brzozowa, Borowa, Łąkowa, Cegielska, Majowa, Szybki,) z informacją w sprawie możliwości powstania w tamtym terenie tak zwanej:

Strefa zamieszkania – strefa w ruchu drogowym, w której pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku).
Ponadto:

• Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.
• Wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.
• Progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi.
• Opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Strefa zamieszkania, to także specjalny obszar nie tylko ze względu na obowiązujące normy prawne, ale także z uwagi na to, że ma on służyć przede wszystkim osobom tam zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do szkół, robiącym zakupy w sieciach sklepów itp. Ma również zapewnić bawiącym się na tym obszarze dzieciom maksimum bezpieczeństwa.
W dniu 6 września odbyło się zebranie rady sołeckiej w Rudach, na którym, debatowano w tej sprawie. Z tego, co mi wiadomo nie doszło tam do przegłosowania akceptacji tego projektu ze względu na odrębne stanowiska. Największe obawy budził fakt dostosowania zasad parkowania samochodów w tej strefie a nie znaczna poprawa bezpieczeństwa mieszkańców a w szczególności dzieci, które codziennie ulicami udają się do szkoły, przedszkola oraz dzieci trenujących w klubie sportowym. Sprawa ma być dyskutowana na zaplanowanym w dniu 22 września zebraniu sołeckim w Rudach. Na uwagę zasługuje również fakt, że na terenie miejscowości Rudy a dokładnie na ulicy Krótkiej taki sam znak D-40 „Strefa zamieszkania” funkcjonuje już od wielu lat i nie zanotowano tam większych problemów z parkowaniem samochodów. Na wcześniej wspomnianym zebraniu rady sołeckiej z 14 radnych obecnych było zaledwie 7, w tym żaden z nich nie zamieszkuje ulic, które mogłyby być objęte zasięgiem tej strefy, więc argumentacja związana z problemem parkowania samochodów generalnie tych radnych nie obejmuje.
Warto również dodać, iż inne formy poprawy bezpieczeństwa pieszych w tym rejonie nie działają ze względu na brak chodników. Inicjatywa montażu progów zwalniających ze względu na ich wysoki koszt została wykluczona.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców a w szczególności dzieci zwracam się z prośbą o interwencje w tej sprawie w celu dotarcia z informacją do większej grupy mieszkańców miejscowości Rudy w celu wypracowania stanowiska w oparciu o wszystkie zalety takiej strefy oraz obawy związane z jej powstaniem.

Z poważaniem:
Iwona Szymura

Czytany 419 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 wrzesień 2017 19:26
NaczelNy

Ostatni sprawiedliwy ;) przyszły prezydent, dziennikarz, publicysta, odkrywca, krzewiciel cywilizacji, wyrocznia prawdy, wieszcz narodowy, bożyszcze tłumów, dalekowidz, satyryk, fotograf, historyk, geograf, kartograf, znawca świata, kosmopolita, konserwatysta, patriota i przywódca rebelii ;) 

1 komentarz

  • Link do komentarza Sztefi niedziela, 10 wrzesień 2017 19:16 napisane przez Sztefi

    Z jednej strony może i słusznie. Z drugiej. Jak to przejdzie to cieszę się, że nie mieszkam przy tych ulicach. 20km/h - zgroza!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.