poniedziałek, 18 wrzesień 2017 06:46

"Festiwal bani" w Rudzie Kozielskiej.

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Mimo deszczowej pogody banie w "Kozi" wystąpiły. W tym dniu "czuły" się wspaniale, jak modelki na wybiegu. Sesja fotograficzna ciągle trwała.

Swoje wyhodowane banie olbrzymie prezentowali panowie Mirosław Mura, Marcin Hajduk z Rudy Kozielskiej i Piotr Holewa z Raciborza. Obwód największą bań kształtował się w granicach od 1,74 m do 3,80 m.

Swoją nietypową kolekcje dyń ozdobnych zaprezentował sześcioletni Filip Juraszek syn sołtysa sołectwa Budziska.
W drugim konkursie wypieków, potraw i przetworów z warzyw dyniowatych uczestnikami byli:
reprezentant Rudy Kozielskiej pan Radosław Szostak z małżonką Aldoną, którzy przedstawiali także przetwory z dyni babci Stefanii Hasenberg,
Stowarzyszenie "Turzanki" z sołectwa Turze w składzie Zygryda Wranik, Bożena Wranik, Izabela Pieruszka, Weronika Nieszporek,
Członkowie Zarządu Osiedla Starej Kuźni z Kuźni Raciborskiej państwo Róża i Stefan Czech na czele z sołtysem Bernardem Kowol z rodziną,
oraz sołtys zaprzyjaźnionego sołectwa Stanica ( były mieszkaniec Rudy Kozielskiej) Krystian Konieczny wraz z małżonką Kasią.
Prezentowane były zupy z dyni, kompoty, dżemy, cukinia konserwowa w musztardzie, curry, chipsy z cukinii, keczup, placki naleśnikowe, placuszki z cukinii, paszteciki z cukinii, ciasta typu babki, tort i inne. Przybyli na festiwal goście byli zdziwieni ilością przedstawionych produktów i ich wysublimowanym smakiem. Niech żałują osoby nieobecne, że nie uczestniczyły w degustacji.
Uczestnicy konkursów "Festiwalu bani" oprócz podziękowań ze strony sołtysa Rudy Kozielskiej Gizeli Góreckiej i prezesa Stowarzyszenia "Kozio" Zuzanny Hajduk otrzymali nagrody. W imieniu Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie dyplomy wręczała pani Bożena Jankowska z Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.
Swoją obecnością "Festiwal bani" zaszczycili: pani przewodnicząca Rady Miejskiej Kuźni Raciborskiej Sabina Chroboczek-Wierzchowska, radni Łukasz Ruhe i Ernest Drazik, pani Barbara Majnusz specjalista Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie oraz pani Krystyna Hesek doradca Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.
Serdeczne podziękowania składam za udział w festiwalu wszystkim uczestnikom konkursów, przybyłym gościom, a za udział w przygotowaniu festiwalu członkom Rady Sołeckiej, Stowarzyszenia "Kozio", OSP Ruda Kozielska, mieszkańcom sołectwa i działkowiczom z ROD "Krokus" w Kuźni Raciborskiej.

sołtys Rudy Kozielskiej Gizela Górecka

Czytany 431 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 17 wrzesień 2017 21:54
NaczelNy

Ostatni sprawiedliwy ;) przyszły prezydent, dziennikarz, publicysta, odkrywca, krzewiciel cywilizacji, wyrocznia prawdy, wieszcz narodowy, bożyszcze tłumów, dalekowidz, satyryk, fotograf, historyk, geograf, kartograf, znawca świata, kosmopolita, konserwatysta, patriota i przywódca rebelii ;) 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.