PILNE! Caritas Polska rusza z pomocą dla Strefy Gazy! Przekazaliśmy 100 tys. złotych na pomoc interwencyjną, która realizowana będzie we współpracy z wieloletnim partnerem, Caritas Jerozolima (Caritas Jerusalem).

Sytuacja w Strefie Gazy jest dramatyczna. Zginęło ponad 10 tys. osób. Mieszkańcom brakuje jedzenia, wody, paliwa, prądu i leków. W ramach dwumiesięcznej interwencji kryzysowej, realizowanej przez sieć Caritas Internationalis (Caritas), do której należy również Caritas Polska, zaplanowane jest wsparcie medyczne, dystrybucja koszyków żywnościowych i higienicznych dla 1000 beneficjentów.

Wsparcie zakłada również pomoc gotówkową dla 400 rodzin wewnętrznie przesiedlonych, korzystających z tymczasowych schronisk. Pomoc w ramach dwumiesięcznej interwencji organizowana będzie w oparciu o produkty dostępne w Strefie Gazy.

W kolejnych miesiącach będzie ona uzależniona od możliwości pozyskania (obecnie kończących się) dóbr w obrębie Strefy Gazy oraz od powstania korytarzy humanitarnych, dzięki którym będzie można uzupełnić braki w zaopatrzeniu w podstawowe produkty.

— Strefa Gazy potrzebuje natychmiastowego zaprzestania walk oraz trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu. Z powodu tego konfliktu mieszkańcy Strefy Gazy od lat giną, cierpią i żyją w tragicznych warunkach. Wzywamy do pokoju oraz umożliwienia niesienia stałej pomocy humanitarnej — apeluje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. — Niesienie pomocy jest w tej chwili ekstremalnie trudne. Staramy się jednak, by wciąż docierała do potrzebujących, w czym pomaga nam wieloletni partner, Caritas Jerozolima.

W 2020 r. Strefę Gazy objęliśmy programem Rodzina Rodzinie, w ramach którego pomoc otrzymało już ponad 350 rodzin. Caritas Jerozolima pozostaje w stałym kontakcie z beneficjentami programu, dzięki czemu w ostatnich dniach udało się potwierdzić, że wśród otrzymujących wsparcie rodzin nie ma ofiar śmiertelnych, a pomoc będzie kontynuowana.

Jednym z zaplanowanych działań jest też wsparcie psychologiczne udzielane pracownikom Caritas Jerozolima. To oni na co dzień niosą pomoc i koordynują wsparcie przekazywane potrzebującym. Sami są mieszkańcami Strefy Gazy, a co za tym idzie – ofiarami eskalacji konfliktu. Część z nich straciła domy. Wśród pracowników Caritas Jerozolima jest też ofiara śmiertelna, 26-letnia Palestynka, Viola Amash, która zginęła wraz z mężem i dziećmi.

Caritas Polska zdecydowała o udzieleniu wsparcia w trybie interwencyjnym, jednak już w tej chwili wiadomo, że mieszkańcy Strefy Gazy będą potrzebowali dalszej pomocy. Będziemy pomagać tak długo, jak będzie to potrzebne.

Jak wesprzeć nasze działania?

  • dokonując wpłaty na stronie caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: GAZA)
  • wysyłając SMS o treści GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

#strefagazy #caritaspolska #pomoc