Od paru dni po Rudach krążą ulotki z informacją, że niebawem ma odbyć się badanie układu krążenia na terenie Gminy Kuźnia Rac. Przedstawiciele specjalistycznej firmy również dzwonią najczęściej do osób starszych z zaproszeniem na bezpłatne badanie układu krążenia. Rzeczywistości sprawdziliśmy adres, jaki jest podany w ulotce i okazuje się, że pod wskazanym adresem jest firma… ale budowlana. Prawdopodobnie jest to kolejna firma, która znalazła patent jak zarobić, wykorzystując łatwowierność starszych osób. Oferuje m.in. srebro, pod różnymi postaciami. Również w pościeli. To ma być tzw. remedium na liczne schorzenia, m.in. serca. „To wielkie oszustwo!” – ostrzegają specjaliści. Pod nazwą podaną w ogłoszeniu działa w Polsce kilka firm w branży medycznej i nie tylko. Można to sprawdzić wpisując frazę firmy w wyszukiwarce. Niektóre podmioty podszywają się pod tę nazwę, aby zbić szybko kapitał na naiwności ludzkiej.

Dlatego apelujemy mieszkańców z Rud oraz sąsiednich miejscowości o rozwagę i dużą asertywność uczestnicząc w takim typu wydarzeniu. Warto wysłuchać wykładu na temat układu krążenia, ale czy rzeczywiście w takich okolicznościach? Sam profesor, którego nazwisko jest podane na ogłoszeniu odcina się od takich metod: Najbardziej mnie denerwuje, jak twierdzą, że te wyniki są konsultowane medycznie na odległość z lekarzem - mówi krótko prof. dr hab. Ryszard Krzyminiewski z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Każdy ma prawo do uczestniczenia w takich wydarzeniach, ale warto też pamiętać co się podpisuje, bo zerwanie umowy może również drogo kosztować.

Prosimy o przekazanie informacji osobom starszym, które nie mają możliwości zweryfikowania autentyczności podawanej informacji na kartce papieru A5.

Dla rozwagi przywołamy dokument z 2015 roku, przeprowadzony przez dziennikarzy śledczych programu UWAGI (z dnia 1 grudnia 2015 r.) - podajemy link oraz z 6 kwietnia 2017 roku link. Odsyłamy również do innego artykułu z dnia 20 kwietnia 2012 r.: zobacz