Blisko 80 strażaków uczestniczyło w 16 marca  2018 r. w akcji na DW 919 w Rudach, gdzie przewróciła się cysterna z siarką. Działania trwały od południa do północy. W tym czasie ruch na trasie Racibórz-Rudy-Gliwice był sparaliżowany. Z uwagi na to, że występowało niebezpieczeństwo rozszczelnienia cysterny, zdecydowano się ewakuować okolicznych mieszkańców. 

Strażacy odebrali wezwanie około godziny 12:39. Ze zgłoszenia wynikało, że na ulicy Gliwickiej w Rudach przewróciła się autocysterna przewożąca płynną siarkę. Zaangażowano znaczne siły. Ogółem na miejsce zadysponowano 23 zastępu państwowej straży, zaalarmowano również 5 zastępów miejscowych OSP, z których dwie brały udział w akcji, a pozostałe stanowiły zabezpieczenie. Poza strażakami, pracowała policja, koparki oraz sprzęt do przetransportowania wyciągniętego zestawu. Wezwano również zarządcę drogi. 

Głównym zadaniem straży pożarnej było uniesienie cysterny tak, aby możliwe stało się przepompowanie ciekłej siarki do drugiej cysterny podstawionej przez właściciela substancji. - Aby to zrobić, mieliśmy tylko jedną próbę. Gdyby proces przepompowywania został przerwany na przykład na skutek uszkodzenia przewodów, siarka od razu by się skrystalizowała. Materiał jest przewożony bowiem w podwyższonej temperaturze, która nie może spaść do mniej niż 150 stopni Celsjusza - relacjonuje dowódca JRG w Raciborzu, mł. bryg. Roland Kotula. 

Przeprowadzenie takiej akcji wymagało ewakuowania dziesięciu osób, którym zapewniono pobyt w miejscowej remizie OSP. Straty materialne oszacowano na 200 tysięcy złotych.

za: naszraciborz.pl