Nowy biskup gliwicki pierwszą Mszę św. po święceniach i ingresie do katedry odprawił w niedzielę 12 marca w sanktuarium Matki Bożej Pokornej.
Kiedy krótko po otrzymaniu nominacji na biskupa gliwickiego przybyłem na ziemię śląską, jednym z pierwszych pragnień było oddanie hołdu Maryi w Jej wizerunku Panny Pokornej - mówił bp Sławomir Oder podczas Eucharystii w Rudach.
- Dom jest tam, gdzie jest matka. Kiedy przyjechałem tutaj do was, na Śląsk, poczułem się od razu przyjęty tak jak w domu - mówił bp Oder na początku liturgii. - A więc nie mogłem przeżywać tego pierwszego mojego spotkania z umiłowaną diecezją gliwicką gdzie indziej jak właśnie tutaj, w domu Matki, naszej Matki. Kiedy byłem noszony pod sercem mojej mamy, ofiarowała mnie opiece Najświętszej Maryi Panny, zanim jeszcze się urodziłem. I teraz przychodzę tutaj, bo tam, gdzie jest Maryja, tam jest dom - mój dom, wasz dom, nasz dom - zaakcentował. Zachęcił, by przy stole eucharystycznym odnowić naszą radość bycia rodziną, Kościołem