Drogi Turysto pamiętaj, aby samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Prosimy o rozważne parkowanie pozostawianych pojazdów. Zastawienie rogatki lub drogi dojazdowej może utrudnić bądź uniemożliwić skuteczne dotarcie do pożaru lub niesienie pomocy potrzebującym.

Rozpoczął się sezon wysypu grzybów w lesie, zatem miłośników grzybobrania nie brakuje. Apelujemy o rozwagę podczas wypraw do lasu. W tym czasie zwracajmy szczególną uwagę na osoby w podeszłym wieku. Starajmy się zrobić wszystko, aby seniorzy w miarę możliwości nigdy samotnie nie wybierali się do lasu, zabierali naładowany telefon komórkowy i informowali, gdzie się wybierają. Idąc do lasu, ubierajmy się w wyraziste, jaskrawe kolory, a najlepiej zabierzmy ze sobą kamizelkę odblaskową
Najczęściej gubią się w lesie starsze osoby, które straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Taka sytuacja, kiedy starszą osobę, (często wymagającą przyjmowania stałych lekarstw) w lesie zastaje zmrok, stanowi zagrożenie dla jej zdrowia. Dlatego zawsze wszczynane są poszukiwania zaginionego. Do akcji angażowani są policjanci z wszystkich komórek organizacyjnych policji, strażacy, strażacy ochotnicy, a nawet leśnicy. Policjanci wykorzystują wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego.

Niestety pracę służbom ratunkowym utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny, w którym kierunku udają się na grzybobranie. O wiele prościej i co ważne bezpieczniej jest wyposażenie grzybiarza w telefon komórkowy. Po pierwsze umożliwi to kontakt z policją w sytuacji zagubienia, a po drugie pozwoli na wyznaczenie terenu poszukiwań. Część z grzybiarzy stosuje niestety kamuflaż leśny. W sytuacji, gdy grzybiarz ulegnie wypadkowi, straci przytomność lub zagubi się w czasie wędrówki, jego odnalezienie będzie utrudnione. Warto ubrać się w wyraziste, jaskrawe kolory, a do lasu zabrać także kamizelkę odblaskową, nocą w lesie zapewne ułatwi to służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.
Poniżej zamieszczamy kilka zasad, które pomogą bezpiecznie dotrzeć do domu.
Wychodząc do lasu, pamiętaj o tym, aby:
- powiadomić swoich bliskich o tym, że wychodzisz
- powiedzieć jaką trasą będziesz się poruszać
- poinformować o planowanej godzinie powrotu
- zabrać ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy, latarkę, która jest nieoceniona, gdy w lesie zastanie nas zmrok, jedzenie oraz picie, jeżeli chorujesz, to także leki
- ubrać się ciepło, adekwatnie do panującej pogody
- poruszać się ścieżkami, które znasz
- planować trasę tak, aby wyjść z lasu przed zmrokiem
- jeżeli nie możesz znaleźć drogi powrotnej, nie czekaj, zadzwoń pod numer alarmowy 112
- osoby starsze, które mają problemy ze zdrowiem, pod żadnym pozorem nie powinny wychodzić na leśne spacery same.
Pamiętajmy o zakazie wjazdu samochodem do lasu! Parkujmy tylko w miejscach wyznaczonych. Podczas pokonywania leśnych ścieżek zdarzyć się może, że będziemy zmuszeni przejść na drugą stronę jezdni. Zwróćmy uwagę czy przypadkiem nie nadjeżdża jakiś pojazd. Podobnie przy przechodzeniu przez torowiska, które niejednokrotnie ciągną się kilometrami wśród drzew.
Uważajmy na niebezpieczne przedmioty, które możemy napotkać w lesie. O odnalezieniu niewybuchu, niewypałów lub pozostałości amunicji należy niezwłocznie powiadomić policję. Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać.