Dnia 25.11.2019 o godz. 18.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rudach odbyło się zapowiadane spotkanie z przedstawicielami policji. Gośćmi zaproszonymi przez Zarząd UTW byli komisarz Mirosław Szymański pełniący jednocześnie funkcję rzecznika Policji Powiatowej w Raciborzu oraz aspirant Grzegorz Krupa z wydziału ruchu drogowego.

To kolejne spotkanie z przedstawicielami Policji z Raciborza zorganizowane przez Zarząd UTW dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Zaproszeni goście omówili po raz kolejny sposoby jakich używają oszuści, aby okraść osoby starsze, często zaskoczone niespodziewanymi telefonami bądź wizytami nieznajomych osób mające na celu wyłudzić od nich pieniądze. Takimi sposobami są np. „na policjanta”, „inkasenta”, „wnuczka w potrzebie”. Ostatnim hitem stał się sposób na wymianę rynien. Czy można temu zapobiec? Można. Najważniejsze to spokojnie podejść do zaistniałej sytuacji.  Jeżeli chodzi o kogoś bliskiego to najlepiej zadzwonić do niego i upewnić się czy rzeczywiście jest poszkodowany i rzeczywiście potrzebuje finansowej pomocy. Osoby starsze, obawiające się, iż ktoś może wtargnąć do ich domu siłą powinny zaopatrzyć się w dostępne np. łańcuszki blokujące możliwość otwarcia drzwi przez osobę z zewnątrz. W wypadku poważnych wątpliwości i obaw powinno się dzwonić na Policję. W przypadku Rud, Rudy Kozielskiej, Jankowic i Białego Dworu należy dzwonić do dzielnicowego:

         aspiranta sztabowego SEBASTIANA SIENKIEWICZA

 tel. 32 467 65 18 albo 727 032 585.

Kolejnym tematem były sprawy związane ze zmianami w Prawie o Ruchu Drogowym. Ten temat wzbudził duże zainteresowanie. Szczególnie dotyczy to naszych miejscowości, które są regularnie rozjeżdżane przez transport ciężki. Ale i w naszych rękach jest nasze bezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o rowerzystów (ten temat wniósł wiele humoru, za sprawą mieszkanki Kolonii Renerowskiej, która została zatrzymana przez naszych gości w trakcie dojazdu do Rud na spotkanie) powinniśmy pamiętać, iż rowerzysta po zmroku POWINIEN poruszać się po drogach ze sprawnym oświetleniem i w kamizelce odblaskowej. To wszystko dla naszego bezpieczeństwa. Odblaski dotyczą również pieszych, którzy z braku chodnika zmuszeni są do korzystania z pasa drogi. Pamiętajmy, że w starciu pieszy - samochód bądź rowerzysta - samochód ci pierwsi nie mają szans.

W trakcie prelekcji padło wiele pytań, słuchacze wskazali na zagrożenia drogowe w naszych miejscowościach. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i zaproszeniem do kolejnych odwiedzin, które w imieniu wszystkich obecnych przekazał Przewodniczący UTW w Rudach p. Roman Oberaj.

Na zdjęciu trzecim nasz dzielnicowy .