Na czym polega higienizacja?

Higienizacja jest podstawowym zabiegiem poprzedzającym leczenie, polegającym na usunięciu kamienia i osadu nazębnego oraz wykonaniu fluoryzacji. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, która pod wpływem związków mineralnych zawartych w ślinie przekształca się w kamień nazębny. 

Usuwanie kamienia (Skaling):
Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, która pod wpływem związków mineralnych zawartych w ślinie przekształca się w kamień, a jego powstawanie rozpoczyna się już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego mycia zębów!  Jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego nie można usunąć go samemu przy użyciu szczoteczki i pasty. Do usunięcia kamienia higienistki stomatologiczne używają najczęściej skalera ultradźwiękowego, który rozbija twardą strukturę złogów.  

Do czego prowadzi nieusunięty kamień nazębny? 

Mimo prawidłowej dbałości o higienę jamy ustnej sukcesywnie narastający kamień nazębny oraz inne osady mogą powodować m.in.:

  • krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów
  • zaczerwienie i obrzęk dziąseł oraz ich bolesność
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • ubytki próchnicowe
  • parodontoza (rozchwianie zębów) 
Oprócz tego zwiększa się ryzyko:
  • występowania chorób sercowo-naczyniowych: od 2 do 7 razy*
  • występowania przewlekłych chorób dróg oddechowych: od 4 do 5 razy*
  • niskiej wagi urodzeniowej dzieci: o ok. 7,5%*
    * w porównaniu do osób dbających należycie o higienę jamy ustnej.

Aby uniknąć takich problemów należy wykonywać skaling co 6-12 miesiecy.

Piaskowanie, polerowanie:
Po usunięciu kamienia nazębnego należy wykonać zabieg POLEROWANIA. Powierzchnie zębów są polerowane i oczyszczane przy pomocy specjalnych past, szczoteczek i gumek polerskich. Trudnych do usunięcia osadów po kawie, herbacie, czerwonym winie czy tytoniu pozbywamy się PIASKUJĄC zęby. Do tego celu higienistka używa piaskarki. Urządzenie to wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który zmieszany z środkiem chemicznym w postaci proszku (tzw. piasek) z łatwością dociera w przestrzenie międzyzębowe oraz bruzdy.

Fluoryzacja:
Oczyszczone zęby należy zabezpieczyć, w tym celu wykonujemy fluoryzację. Fluor ma działanie przeciwpróchnicze, dodatkowo znosi nadwrażliwość zębów.

Profesjonalnej higienizacja jest pierwszym krokiem do poprawy zdrowia jamy ustnej. Systematyczne wizyty w gabinecie higienizacyjnym przynoszą takie korzyści jak ochrona przed bólem, krwawieniem z dziąseł, zapobieganie rozwojowi lub postępowi chorób przyzębia, zmniejszenie przebarwień zębów, zwalczenie nieświeżego oddechu, ochrona zębów przed próchnicą, znoszenie nadwrażliwości, możliwość wybielania, lepsze samopoczucie, a nawet oszczędność pieniędzy.

Po zabiegu higienizacji:
Wykonanie zabiegu to nie wszystko. Pacjenci w trakcie wizyty uczą się jak poprawnie dbać o jamę ustna. Higienistka w trakcie instruktażu dobierze odpowiednią metodę szczotkowania zębów, pomoże wybrać niezbędne akcesoria higieniczne (szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne, irygatory, płyny i pasty) tak aby pacjent mógł samodzielnie w domu jak najdłużej utrzymać efekt osiągnięty w trakcie higienizacji.

Zapraszamy do kontroli jamy ustnej. Najbliższy gabinet znajduje się w Wiejskim Ośrodku Zdrowia.