Delegacje z różnych zakątków diecezji gliwickiej przyjechały do Rud z koronami żniwnymi, by dziękować za plony.
Dla rolników, sadowników, pszczelarzy czy działkowiczów końcówka lata jest czasem zbierania owoców ich pracy. A miejscem szczególnej wdzięczności za plony co roku jest sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach, do którego przedstawiciele wielu różnych wsi i parafii zjeżdżają na diecezjalne dożynki.
Delegacje z koronami żniwnymi przybyły m.in. z Jankowic, Kuźni Raciborskiej, Pilchowic, Rept Śląskich, Rudy Kozielskiej, Solarnii, Stodół i Zawady Książęcej. Starostami tegorocznych diecezjalnych dożynek byli parafianie z Kotów.
Mszy Świętej przewodniczył ks. Kazimierz Góral, proboszcz parafii św. Antoniego w Tworogu i diecezjalny duszpasterz rolników. W kazaniu mówił o trzech rzeczywistościach tego święta: plonach świeckich i duchowych oraz plonach czasów ostatecznych.
- Żyjemy dziś w świecie, w którym bardzo potrzeba naszego świadectwa wiary. A od kogo (możemy go oczekiwać - red.), jak nie od braci rolniczej? Potrzeba przede wszystkim waszego codziennego życia, czynu i świadectwa, abyście byli jak drogowskazy dla tych, którzy pobłądzili, aby i oni mogli odnaleźć drogę do Pana Boga - mówił do zebranych.
Eucharystia zakończyła się modlitwą przed obrazem Matki Bożej Pokornej.