Parafia Św. Jana Nepomucena w Lisowicach i Wydawnictwo Św. Macieja Ap. w Lublińcu organizują Diecezjalny Konkurs Literacki z ok. 80. rocznicy męczeńskiej śmierci kleryka Alfonsa Mańki OMI (1917-1941). Hasło konkursu: „Będę wierny Bogu aż do śmierci”.

Notka o kl. Alfonsie Mańce:
Kleryk Alfons Mańka pochodził z Lisowic k. Lublińca. Cechowała go niezwykła wytrwałość w dążeniu do celu, którym było osiągnięcie świętości w zakonie. Zostawił po sobie notatki, w których opisywał dzieje swojego życia duchowego. Dziś są zebrane w Dzienniczku duchowym (do wglądu na stronie internetowej par. św. Jana Nepomucena w Lisowicach https://parafialisowice.pl.tl/Dzienniczek-Duchowy.htm ) Napisał M.in.: „chcę stać się świętym, niech mnie to kosztuje ile chce.” Ostatecznie kosztowało go to życie! Życie i przesłanie kleryka Alfonsa Mańki to ogromnie wartościowe źródło postaw i idei dla współczesnych młodych ludzi.

Kleryk Alfons może być patronem dążących do celu jak również niezdecydowanych, kim chcą w życiu zostać? Trwają procedury do procesu beatyfikacyjnego kl. Alfonsa, który może stać się pierwszym Błogosławionym
z terenu Diecezji Gliwickiej.

Konkurs przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież od VII kl. SP do klas maturalnych, oraz dorośli.

Konkurs obejmuje 2 działy: poezję i prozę (więcej w regulaminie w załączniku).
Prace można nadsyłać do 19 marca 2021 r.

Przewidziano atrakcyjne nagrody i wyróżnienia, także dla nauczycieli – opiekunów. Nagrodzone prace konkursowe zostaną opublikowane w pamiątkowej książce. Konkurs nie obejmuje biografii ale dotyczy wartości, które reprezentował śp. Alfons Mańka.

Serdecznie polecamy i zapraszamy do udziału oraz prosimy Szanownych Katechetów Polonistów o ogłaszanie konkursu i zachęcanie uczniów do udziału.

Szczęść Boże, ks. prob. Rafał Wyleżoł

REGULAMINzobacz
RODO - dla młodzieżypobierz 
RODO - dla dorosłychpobierz