Reprodukcje ponad 30 fresków Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej zostaną wystawione w Kolegiacie św. Krzyża na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Od 27 kwietnia do 15 września będzie można oglądać je w rzeczywistych rozmiarach, na materiale imitującym ścianę.

Jak wyjaśnił Sascha Gajew, przedstawiciel firmy Yolo Event z Berlina, która jest organizatorem wystawy, pokaże ona 34 freski namalowane przez Michała Anioła w latach 1508–1512, które zdobią sklepienie i ściany Kaplicy Sykstyńskiej, jako wierne oryginałom repliki.

Na wystawie będzie można zobaczyć w rzeczywistych rozmiarach m.in. Stworzenie Adama o wymiarach 2,7 metrów wysokości i 5,7 metrów szerokości oraz Sąd Ostateczny – o rozmiarach 12 na 12,5 metrów (150 m2). Dla zwiedzających przygotowane będą też specjalne audioprzewodniki z pełnym opisem twórczości Michała Anioła.

Wystawa była już prezentowana w 15 miastach na świecie, m.in. w Montrealu, Nowym Jorku, Berlinie, Szanghaju i Wiedniu. Wrocław ma być pierwszym, ale nie ostatnim polskim miastem, w którym zorganizowana zostanie wystawa. Wrocławska wystawa jest także formą podziękowania Janowi Pawłowi II, gdyż to dzięki jego decyzji 30 lat temu rozpoczęła się renowacja fresków w Kaplicy Sykstyńskiej.