Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych:
 W Wielką Sobotę zwyczajowo idziemy poświęcić pokarmy, które pojawią się na naszych stołach podczas wielkanocnego śniadania. Po pandemicznej przerwie znów będziemy mogli poświęcić zawartość koszyczka we wnętrzach kościołów. Przed dwoma lata błogosławieństwo pokarmów odbywało się online, a rok temu - na placach przed świątyniami. Zobaczcie, w jakich godzinach odbywa się święcenie w Wielką Sobotę :



Rudy, godz. 11.30, 12.30, 14.00, 15.30
Stodoły godz. 14.30
Jankowice godz. 15.00

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę i spożywanie ich przy świątecznym śniadaniu nie jest najważniejszym sposobem świętowania Wielkiej Nocy, ale najbardziej praktykowanym i bardzo nastrojowym. Trudno też nie zauważyć religijnych odniesień tego obyczaju.
 Bardziej niż o poświęcenie produktów żywnościowych, chodzi jednak o uświęcenie człowieka, który będzie spożywał pobłogosławione pokarmy. W Wielką Sobotę te wszystkie objawy świętowania wiążą się ze sobą i budują religijną wspólnotę rodziny, parafii i całego Kościoła. Widok całych rodzin wędrujących w tym dniu do kościoła ze „święconką” i przyznanie dzieciom reprezentowania całej rodziny, budzi uznanie i wzruszenie.
 Zwyczaj święcenia pokarmów narodził się w VIII wieku, ale w Polsce znany jest dopiero od XIV stulecia. W zależności od tradycji ludowych i symboliki chrześcijańskiej do koszyczka wkładano różne pokarmy. Początkowo święcono jedynie baranka wypieczonego z chleba, później zaczęto dokładać inne przysmaki. Dziś ważne jest, aby poświęconych zostało siedem podstawowych pokarmów: chleb, jajko, ser, wędlina, chrzan, ciasto i sól.