Prezentujemy Kalendarium I Powstania Śląskiego:
- 10 listopada 1918 W Bytomiu, Królewskiej Hucie, Załężu i Zabrzu odbyły się manifestacje o charakterze narodowym, na których polska ludność otwarcie wyraziła pragnienie przyłączenia Górnego Śląska.
- 11 stycznia 1919 W Katowicach powstała tajna Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska; 11 lutego w domu związkowym "Ul" w Bytomiu odbyło się pierwsze zebranie Komitetu Wykonawczego POW GŚ.
- 20 stycznia 1919 Odbył się strajk generalny w górnośląskich zakładach przemysłowych. Strajkujący wysunęli żądania usunięcia ze Śląska Grenzschutzu i Freikorpsu.
- 28 czerwca 1919 W Wersalu został podpisany traktat pokojowy z Niemcami. W jego 88. artykule zapowiedziano przeprowadzenie na Górnym Śląsku plebiscytu.
- 15 sierpnia 1919 Wojsko niemieckie otworzyło przed bramą kopalni "Mysłowice" ogień do oczekujących na wypłatę robotników i ich rodzin.
- 16-17 sierpnia 1919 Rozkaz o wybuchu powstania został wysłany do komendantów powiatów rybnickiego i pszczyńskiego. Z Piotrowic wyruszył oddział powstańczy składający się z czterdziestu peowiaków, który stoczył walkę w Gołkowicach.
- 18 sierpnia 1919 Walki wybuchły na terenie innych powiatów Górnego Śląska: rybnickiego, bytomskiego, gliwickiego, tarnogórskiego, katowickiego i chorzowskiego (królewsko-huckiego). Nie udało się jednak zająć żadnego miasta powiatowego.
- 19 sierpnia 1919 W Goduli został przeprowadzony kontratak niemiecki. Powstanie upadło w powiecie bytomskim; natomiast toczyły się zacięte walki w Bogucicach, Janowie i Mysłowicach. Polski rząd wezwał sojuszników do interwencji i przerwania represji niemieckich na Górnym Śląsku.
- 20 sierpnia 1919 Kontratak niemiecki na Dąbrówkę Małą i Szopienice.
- 21 sierpnia 1919 Powstańcy przeprowadzili nieudaną próbę ataku na Mysłowice.
- 22 sierpnia 1919 Do Polski wycofały się powstańcze oddziały.
- 23-24 sierpnia 1919 Przy pomocy oddziałów uzbrojonych i przygotowanych z pomocą Wojska Polskiego zostały podjęte próby ożywienia walk powstańczych.
- 24 sierpnia 1919 Alfons Zgrzebniok, naczelny dowódca powstania, podjął decyzję o zakończeniu walk.
- 1 października 1919 Została zawarta polsko-niemiecka umowa amnestyjna, na mocy której szeregowi powstańcy mogli wrócić do domów, dowódcy natomiast pozostali za granicą.
Więcej do przeczytania w Encyklopedii Województwa Śląskiego: http://ibrbs.pl/mediawiki