„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja 2018 r.
Narodowy Bank Polski uczci w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją wyjątkowych monet jubileuszowych oraz banknotu. Pierwsza z nich jest okolicznościową monetą w standardzie obiegowym o nominale 5 zł, na której umieszczono napis: „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Moneta będzie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 szt., tak aby trafiła do każdego Polaka – pisze prof. Adam Glapiński w folderze emisyjnym.
Prezes Narodowego Banku Polskiego podkreśla, że Rok 1918 był dla nas wyjątkowy. Marzenia o wolności stały się rzeczywistością. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie konsekwentne działania wielu pokoleń Polaków, którzy z wiarą w przyszłość walczyli w powstaniach, pielęgnowali kulturę, pracowali dla wspólnego narodowego dobra, by osiągnąć upragniony cel. 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rozpoczęliśmy budowę nowej Polski. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski ZŁOTY.
Wartość monet to ponad 192 miliony złotych. W komunikacie NBP nie ma informacji czy taka sama ilość waluty zostanie wycofana z obiegu. Jeśli nie, to znaczy, że Polacy, z okazji dnia niepodległości zostaną na taką sumę uderzeni po kieszeni. Byłoby to zgodne z polityką „osłabiania złotego” prowadzoną przez NBP, który ma „problem” ze zbyt dużą ilością euro, co wpływa na aprecjację polskiej waluty. To z kolei może prowadzić do wzrostu względnej wartości polskiego długu. By tego uniknąć NBP od wielu miesięcy prowadzi politykę inflacyjną. A inflacja to nic innego jak podatek emisyjny, którego częścią jest moneta wybita z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Nominał: 5 zł
Stop: pierścień - MN 25, rdzeń - CuAl6Ni2
Stempel: zwykły
Średnica monety: 24,00 mm
Masa: 6,54 g
Brzeg (bok): moletowany nieregularnie
Nakład: do 38 424 000 szt.
Projektant rewersu: Urszula Walerzak
Projektant awersu: Ewa Tyc-Karpińska
Data emisji: 22 maja 2018 r.
Emitent: NBP