Przeżywamy Wielki Post – czas, w którym w sposób szczególny kontemplujemy odkupieńczą mękę i śmierć naszego Pana Jezusa Chrystusa. W tym okresie Kościół katolicki zachęca nas do pokuty i nawrócenia, przypominając o praktyce postu, modlitwy i jałmużny. Trwanie w duchowej łączności z Bogiem i podejmowanie wyrzeczeń jest skuteczną drogą do przemiany serca. W tym wielkopostnym okresie pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Diecezjanom za ofiary, które przed rokiem złożyli na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjnego pod wezwaniem świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach. Właśnie dzięki tym ofiarom mogliśmy przeprowadzić remont kuchni służącej przygotowaniu posiłków dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów. W tym roku, licząc na Wasze wsparcie, planujemy wyremontowanie jadalni, gdzie na co dzień stołują się nasze dzieci (nadmienimy, że korzysta z niej codziennie ok. 200 osób).
29 września br. obchodzić będziemy 25-lecie działalności Ośrodka. To już od ćwierć wieku przybywają tutaj z całej Polski niepełnosprawne dzieci i młodzież z takimi schorzeniami, jak: mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, dystrofie mięśniowe, encefalopatie, stany powypadkowe i pooperacyjne. Często jedno schorzenie jest sprzężone z innymi niesprawnościami, m.in. upośledzeniem umysłowym różnego stopnia, głuchotą, ślepotą, napadami padaczkowymi. Ośrodek – jak zapewne wiecie – przystosowany jest do przyjmowania małych pacjentów wraz z ich opiekunami. Zapewnia to dzieciom poczucie bezpieczeństwa i łagodzi stres spowodowany rozłąką z rodziną.
Na każdy z 3-tygodniowych turnusów przebywa ok. 75 dzieci i tyluż opiekunów, a więc w sumie 150 osób. Od 1994 r. podczas 408 turnusów skorzystało tu z rehabilitacji 26 135 pacjentów z towarzyszącymi im opiekunami.
Ośrodek ma dwa stacjonarne oddziały: rehabilitacji ogólnoustrojowej i rehabilitacji neurologicznej dla dzieci. Przy Ośrodku działają również poradnia rehabilitacyjna i gabinety fizykoterapii.
Wachlarz proponowanych zabiegów jest bardzo szeroki, co wpływa na skuteczność rehabilitacji. W czasie pobytu niepełnosprawni korzystają z licznych zabiegów rehabilitacyjnych, prowadzonych przez wysoko wykwalifikowaną kadrę. Są to m.in. zabiegi: kinezyterapii, krioterapii,elektroterapii, termoterapii, laseroterapii, hydroterapii, infoterapii i hipoterapii, a także z zajęć w sali gimnastycznej i ćwiczeń indywidualnych. Ponadto mają do dyspozycji basen, siłownię, salę bloczkową i mobilną. Dzieci biorą też udział w terapii zajęciowej, która uspołecznia, sprzyja nawiązywaniu przyjaźni i zdobywaniu nowych doświadczeń. Rodzice, uczestnicząc wraz z dzieckiem zajęciach rehabilitacyjno-terapeutycznych, poznają sposoby i metody pracy umożliwiające im kontynuowanie rehabilitacji w warunkach domowych. Dla opiekunów organizowane są specjalne wykłady, pogadanki edukacyjne, pokazy sprzętu, projekcje filmów. Dzięki temu pogłębiają oni swoją wiedzę na temat stosowanych metod leczenia.
Ośrodek był od początku i pozostaje nadal miejscem przygotowania niepełnosprawnych do przyjęcia sakramentów świętych: chrztu, pokuty, I Komunii Świętej i bierzmowania oraz udzielania im tych sakramentów. Uczestnicy każdego turnusu pielgrzymują na Jasną Górę do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W ośrodkowej kaplicy kapłani służą pomocą duchową, pełnią posługę w konfesjonale, odprawiają Msze Święte, nabożeństwa i adoracje Najświętszego Sakramentu oraz prowadzą katechezy.
Pacjenci, ich opiekunowie i personel tworzą prawdziwą wspólnotę, okazując sobie wzajemnie miłość i przejawiając postawy otwarte wobec innych. W ten sposób odbywa się w Ośrodku swoista „rehabilitacja serca”. Motywem przewodnim naszej działalności jest bowiem przesłanie św. Augustyna: „Idź przez człowieka, a dojdziesz do Boga”. Przybliżywszy pracę naszego Ośrodka na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, pragnę zwrócić się z serdeczną prośbą nie tylko do wiernych naszej diecezji, ale też do wszystkich ludzi dobrej woli, by zechcieli materialnie wesprzeć prace modernizacyjne, które w naszym Ośrodku obecnie realizujemy. Ofiary będzie można złożyć w ramach kolekty w III niedzielę Wielkiego Postu, 24 marca br. Zachęcamy także do wpłat indywidualnych na konto Ośrodka w Rusinowicach z dopiskiem ,,Darowizna na cele statutowe Ośrodka” oraz do przekazywania w ramach odpisu 1% podatku dochodowego na rzecz Ośrodka w Rusinowicach. Szczegóły na stronie internetowej Ośrodka.
W imieniu niepełnosprawnych dzieci i młodzieży składam wszystkim Darczyńcom, serdeczne Bóg zapłać.
Szczęść Boże!
Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego pod wezwaniem Świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach
Ks. Kazimierz Tomasiak
www.rusinowice.com lub fanpage: @osrodekrusinowice