Ostatni raz Księżyc znajdował się tak blisko Ziemi w 1948 roku, czyli 71 lat temu.

Samo zaćmienie rozpocznie się ok. godziny 5:41 i potrwa do 6:43, czyli godzinę i kilka minut. Apogeum, czyli pełne zaćmienie, powinno być widoczne ok. 6:10.


W poniedziałek, 21 stycznia 2019 będziemy świadkami zaćmienia naszego naturalnego satelity w momencie, gdy znajdzie się najbliżej Ziemi. Zjawisko to określone jest mianem Superksiężyca i będziemy mogli podziwiać je już jutro całkowite zaćmienie Księżyca przy jego najbliższym położeniu względem naszej planety nastąpi przed godziną 5:00 rano, natomiast moment kulminacyjny będzie mieć miejsce o 06:12. Zjawisko to jest wyjątkowe, ponieważ ostatni raz Księżyc znajdował się tak blisko Ziemi w 1948 roku, czyli 71 lat temu.

Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa księżyca w pełni, znajdującego się w syzygijnym preygeum (punkt orbity znajdujący się najbliżej Ziemi) swojej orbity. Osiąga wówczas najmniejszą odległość od nasze planety. Według danych NASA znajdujący się w takim położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% intensywniej niż w apogeum. Nazwę Superksiężyc w 1979 roku wprowadził astrologii Richard Nolle. Określała moment, w którym Słońce, Księżyc oraz Ziemia znajdą się wokół siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo będzie w swoim perygeum. Położenie to występuje średnio raz w roku.

To kto jutro wcześniej wstanie i zrobi najciekawsze zdjęcie? 
Czekam na Wasze zdjęcia: redakcja.rudy24@gmail.pl