WIELKI CZWARTEK 2020. TRADYCJE I ZWYCZAJE
W Wielki Czwartek odbywają się tylko dwie liturgie. Pierwsza z nich, odbywa się tylko w kościele katedralnym. Jest to tak zwana Msza Krzyżma Świętego - w jej trakcie święcone są święte oleje (krzyżmo) oraz odnawiane są przyrzeczenia kapłańskie.
 W pozostałych kościołach w Wielki Czwartek odbywa się jedna msza święta, która rozpoczyna Triduum Paschalne. W czasie śpiewania hymnu: "Chwała na wysokości Bogu" biją dzwony, a wierni uderzają w kołatki. Ma również miejsce adoracja krzyża i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.
 Z Wielkim Czwartkiem związane są następujące tradycje:
 Ostatnia Wieczerza - na pamiątkę ostatniej wieczerzy dochodzi do wspólnych spotkań rodzin przy uroczystej kolacji. Na stole powinny pojawić się ryby oraz pieczywo. W ten dzień maluje się także pisanki.
Mycie stóp - na pamiątkę ustanowienia Eucharystii wielu biskupów myje wiernym stopy, ma to symboliczne znaczenie, gdyż również Chrystus w czasie ostatniej wieczerzy pokazał w ten sposób swoją jedność i równość z ludem
Wielki Tydzień 2020 wygląda jednak inaczej. Z powodu epidemii koronawirusa zrezygnowano z wielu elementów tradycyjnego obrządku, m.in. z obmywania nóg. Transmisje z kościołów oglądać będzie można tego dnia online.

 ŻYCZENIA DLA KAPŁANÓW NA WIELKI CZWARTEK 2020

 
Drodzy kapłani!
Bóg obdarzył nas wielką łaską
stawiając Was na naszej drodze.
Dziękujemy, że jesteście z nami i dla nas.
Życzymy Wam łask Bożych, wytrwania na drodze,
którą wybraliście, entuzjazmu i siły
potrzebnej do głoszenia Radosnej Nowiny.
A szczególnie opieki Matki Bożej.
Szczęść Boże