Szczegółowy program:

11:00

Zwiedzanie Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach - zwiedzanie z przewodnikiem
11:00 - 19:00
przejazdy koleją wąskotorową – przejazdy koleją wąskotorową według rozkładu jazdy dostępnego na naszej stronie internetowej.
11:00
W pracy i po pracy – Muzeum kolejowe i izba śląska to dwa światy w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. W muzeum kolejowym zobaczymy narzędzia i urządzenia niezbędne w pracy na kolei, w izbie śląskiej dowiemy się jak kolejarz spędzał czas z rodziną. Dowiemy się jak żona kolejarza przygotowywała posiłki na kuchni węglowej, jak ważna była rola kobiety dbającej o ognisko domowe.
11:00 - 18:00
Kuźnia kowala - Odtworzymy dla Państwa klimat i realia pracy kowala wprowadzając uczestników w świat kutej stali. Pokaz poprzedzony krótkim rysem historycznym odbędzie się w zabytkowej kuźni wśród zgromadzonych eksponatów . Przy użyciu tradycyjnych metod i narzędzi kowal wykona dla Państwa drobne elementy zdobnicze lub użytkowe ukazując proces i piękno powstawania wyrobów z rozgrzanej stali, a także wybiorczo zachęcając do czynnego uczestnictwa.
11:00 - 18:00
U Pani Nauki - Zestaw mobilnych stanowisk zaprojektowanych i wykonanych w industrialnym stylu. Plac zabaw „U Pani Nauki” będzie stawiał przed młodszymi i starszymi gośćmi zadania powiązane z maszynami, mechaniką konstruowaniem i kolejami. Zaprezentujemy w formie prostych zabaw m.in. układanie torów, budowanie drogi dla taboru kolejowego. Będziemy rozwijać koordynację ruchową, zdolności manualne, a także logiczne myślenie i współpracę, bo przy stanowiskach będą się bawić całe rodziny. Pani Nauka to kobieta ukazująca jak precyzyjnym mechanizmem jest stacja i jak wszystko musi ze sobą współgrać. 
12:30
Na naszej stacji - Wszystkie przybyłe na naszą stację dzieci i nie tylko, będą mogły zapoznać się od podszewki z pracą kolejarzy.
Poznamy między innymi:
• Jak wygląda kabina lokomotywy
• Jak wygląda praca maszynisty
• Zobaczymy jak wykonuje się manewry na stacji
• Jak działa zwrotnica
• Poznamy proste sygnały kolejowe
• Zobaczymy jak wygląda warsztat na kolei

14:45
Modelki na wybiegu - parada lokomotyw - Prezentacja lokomotyw używanych na Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. Podczas prezentacji każdej lokomotywy lektor przybliża zainteresowanym historię, pochodzenie i dane techniczne. Nasze lokomotywy na torze zaprezentują się jak modelki na wybiegu. Będzie czas na to aby każdej się przyjrzeć i sfotografować ją.
16:00
Mistrzostwa drużyn parowozowych - Mistrzostwa drużyn parowozowych to rozgrywane na drezynach drużynowe zawody sprawnościowe. Każda drużyna ma za zadanie przewieźć wodę bez rozlewania, wsypać węgiel do pieca i musi to wykonać na czas. Dla najlepszej drużyny przygotujemy pamiątkowe dyplomy.
17:15
Zwiedzanie Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach - zwiedzanie z przewodnikiem

Zapraszamy!