Ostatnimi czasy ogromne emocje jakie towarzyszą relacjonowaniu pożarów Amazonii są w sporej części oparte na nieprawdziwych informacjach. W powyższym video dr Tomasz Rożek postara się z analizować sytuację.

25 proc. brazylijskiego PKB pochodzi z rolnictwa. Nie ma się co dziwić, że tę gałąź gospodarki tamtejszy rząd chce rozwijać. Jeżeli uważamy że Brazylia ma jakieś obowiązki z racji posiadania Amazonii (a moim zdaniem ma), zamiast krytykować to co się tam teraz dzieje, musimy wziąć na swoje międzynarodowe barki część obciążeń związanych z posiadaniem Lasów Deszczowych. Innymi słowy znaleźć sposób na to, by to nie rolnictwo (czyli wycinanie puszczy) było sposobem na bogacenie się społeczeństwa i wyrównywanie różnic społecznych - pisze dr Tomasz.

Jeśli podobają Ci się filmy dra Tomasza Rożka zasubskrybuj kanał Nauka. To Lubię!

19 sierpnia br. NASA opublikowała pierwszą analizę (w tym statystyki) dotyczące pożarów w Amazonii. Sezon pożarowy zbliża się tam do półmetka i póki co liczba pożarów jest największa od 2010 roku, ale nie tak duża jak piszą media. Niecodzienna rzecz to pożary przy drogach/obszarach karczowania - zobacz zdjęcie w galerii oraz przeczytaj artykuł