Zbliża się wyjątkowe wydarzenie w naszej lokalnej społeczności - 21 maja 2024 r. obchodzić będziemy 300-lecie figury św. Jana Nepomucena przy pocysterskim klasztorze w Rudach. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych rzeźb sakralnych w naszym regionie.

Historia Figury

Figura św. Jana Nepomucena została postawiona w 1724 roku na miejscu wcześniejszej dzwonnicy, która spłonęła w pożarze. Od tamtej pory, figura stała się nieodłącznym elementem naszego krajobrazu, a w jej otoczeniu posadzono lipy. Niestety, ostatnia z oryginalnych lip została przewrócona przez wichurę 22 września 2014 roku. Nową lipę posadzono 21 maja 2015 roku, dokładnie 291 lat po postawieniu figury.

Program Uroczystości

Z okazji jubileuszu, zaplanowano szereg wydarzeń, które rozpoczną się o godzinie 17:30:
  • Msza Święta.
  • Po mszy świętej, wierni przejdą w procesji do figury św. Jana Nepomucena. Tam odbędzie się krótkie nabożeństwo. Oprawę muzyczną zadba chór im Juliusza Rogera
  • Po zakończeniu nabożeństwa będzie można napić się kawy, skosztować ciastka i spędzić czas w miłej atmosferze.

Znaczenie Figury dla Społeczności

Figura św. Jana Nepomucena przez wieki była świadkiem wielu wydarzeń i zmian w naszej społeczności. Stanowi symbol naszej historii i duchowego dziedzictwa. Jubileusz 300-lecia to doskonała okazja, aby wspólnie celebrować naszą wiarę i tradycję.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do udziału w tych wyjątkowych obchodach. Niech to będzie czas refleksji, modlitwy i wspólnego świętowania naszej bogatej historii.

Do zobaczenia 21 maja!

Fundacja "Stare Opactwo w Rudach"