Galeria M2
„KOD UKRYTY W IKONIE” – WYSTAWA GRZEGORZA TOMASIAKA
Wstęp wolny

Ekspozycja w Galerii M2 w Mysłowickim Ośrodku Kultury będzie próbą przedstawienia prac w tematyce malarstwa tablicowego. Na wystawie zaprezentowane będą ikony w alfanumerycznym, dwuwymiarowym, trójwymiarowym matrycowym kodzie kreskowym – modularnym i stałowymiarowym, będącym czynnikiem sfery w wymiarze perspektywy w malarstwie tablicowym. Połowa lub całość ikony jest zapisana w sposób odbiegający od tradycyjnej konwencji ikonicznej. Kulminacyjny moment przedstawiający wybraną scenę jest zasłonięty kodem ukazującym, na pierwszy rzut oka, niezrozumiały układ kwadratów. Połączone kwadraty kryją w sobie zapisaną informację. Skonstruowane formy zawierają zapisany opis i temat ikony wraz z inskrypcją wybranej księgi Starego lub Nowego Testamentu. Wygenerowany kod napisany na ikonie daje się w pełni odczytać przez aplikację na smartfonie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 18:00
Wystawa potrwa do końca miesiąca! 

O autorze prac:

Grzegorz Tomasiak (ur. 1986 w Raciborzu) jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. W 2010 roku uzyskał dyplom pod kierunkiem prof. zw. Marka Zaborowskiego w II Pracowni Malarstwa w Zakładzie Malarstwa i Teorii Sztuki. W latach 2005–2008 studiował w Instytucie Sztuki w PWSZ w Raciborzu (kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – wychowanie plastyczne z grafiką użytkową), uzyskując dyplom pod kierunkiem prof. Kazimierza Cieślika w Pracowni Malarstwa. Od 2010 roku uzupełnia swoje wykształcenie na studiach podyplomowych.

Zajmuje się sztuką neosakralną, pisaniem ikon, malarstwem, grafiką i projektowaniem graficznym. Od 2012 r. zajmuje się pisaniem ikon w układzie kodu QR. Jest to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy kod kreskowy – modularny i stałowymiarowy, będący wg autora czynnikiem wymiaru perspektywy w malarstwie tablicowym. Aktualnie jest doktorantem Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Swoje prace plastyczne, znajdujące się w wielu krajach (m.in. na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Walii, Watykanie oraz Ameryce Południowej) w zbiorach prywatnych i cieszące się sporym zainteresowaniem, wielokrotnie prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2132163390371746/
Spot: https://www.youtube.com/watch?v=lJgrT2pqRp4
Informacja prasowa: http://www.m-ok.pl/kod-ukryty-w-ikonie-wystawa-grzegorza-tomasiaka/

Portfolio: www.grzegorztomasiak.pl