W ostatnich dniach na skrzynkę redakcyjną naszej redakcji wpłynęła wiadomość od mieszkańca Rud, dotycząca planów pewnej firmy telekomunikacyjnej w zakresie wynajmu działek gminnych przy ulicach Brzozowej i Majowej. Z informacji, jakie udało nam się uzyskać wynika, że firma ta planuje budowę wieży telekomunikacyjnej w tym miejscu, co wywołało duże zaniepokojenie wśród mieszkańców tej okolicy:

Szanowna Redakcjo.

Zwracam się z prośbą o zajęcie się tematem wniosku pewnej firmy telekomunikacyjnej w sprawie wynajmu działek gminnych w Rudach przy ulicy Brzozowej oraz Majowej pod budowę wieży telekomunikacyjnej. W dniu 13.12.2022r Komisja Rolnictwa, Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej zajmowała się wyrażeniem opinii w sprawie wniosku o wynajem części działek pod budowę instalacji radiokomunikacyjnej telefonii komórkowej. Jako mieszkaniec Powiatu Raciborskiego uważam budowanie takich instalacji w centrum miejscowości za działania niestosowne oraz szkodliwe dla mieszkańców. Urządzenia takie mają wpływ na różne rzeczy, aspekt zdrowotny, spadek wartości działek w obrębie takiej instalacji jak i walory estetyczne w danej miejscowości a warto wspomnieć o Cysterskich Kompozycjach Krajobrazowych Rud. Bardzo proszę o przedstawienie tego tematu opinii publicznej jako temat ważny dla mieszkańców miejscowości Rudy w gminie Kuźnia Raciborska.

XXX*


Jak dowiedzieliśmy się od mieszkańców, o planach tej firmy mało się mówi i brakuje oficjalnych informacji na ten temat. Mieszkańcy obawiają się, że budowa wieży telekomunikacyjnej może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie i bezpieczeństwo oraz na estetykę okolicy. Wielu z nich zadaje sobie pytanie, czy taka inwestycja jest rzeczywiście konieczna i czy nie ma możliwości jej przeniesienia w inne miejsce. 

Sprawę będziemy monitorować.

Poniżej przesyłamy link z porządku obrad komisji z dnia 13 grudnia 2022**:
https://kuzniaraciborska.esesja.pl/posiedzenie/5c78e05b-3fc0-4----
* imię i nazwisko zostało zachowane na wyłączność Redakcji.
** Na dzień 20.12.2022 - brak na stronie www opinii Komisji Rolnictwa, Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy i Ochrony Środowiska)