Dziś śpimy o godzinę dłużej. W nocy z soboty na niedzielę (z 27 na 28 października) nastąpi zmiana czasu z letniego na czas zimowy. To najprawdopodobniej ostatni raz, kiedy przestawiamy zegary na czas zimowy.

28 października nad ranem cofamy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Do czasu letniego wrócimy 31 marca 2019 roku. I tak najprawdopodobniej już zostanie na stałe. Obecnie w Parlamencie Europejskim trwają prace nad projektem dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która ujednolica datę wprowadzenia czasu letniego we wszystkich państwach członkowskich. W lipcu i sierpniu odbywały się konsultacje społeczne, w których 80% uczestników opowiedziało się za odejściem od zmian czasu na zimowy. Od 4 lipca do 16 sierpnia trwały konsultacje internetowe dotyczące zmiany czasu. 4,6 mln odpowiedzi wpłynęło od respondentów z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak się okazuje - większość opowiada się za likwidacją zmiany czasu. Wyniki badania pokazały, że respondenci źle znoszą zmiany czasu określając je jako "bardzo negatywne" lub "negatywne". Argumenty za zlikwidowaniem zmiany czasu to m. in.: złe samopoczucie, wypadki drogowe, brak oszczędności energii. Komisja Europejska zapowiedziała wejście na drogę legislacyjną celem likwidacji zmiany czasu, jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Wiemy jednak, że likwidacja zmiany czasu nie miałaby wpływu na wybór strefy czasowej, a poszczególne państwa członkowskie same zadecydowałyby o przyjęciu na stałe czasu letniego bądź zimowego.

Powyżej przedstawiamy filmik pt. "Zmiana czasu - czy jest korzystna? Konsekwencje zmiany czasu". Jest to produkcja z 2016 ale jak najbardziej aktualna. Czy zgadzacie się w/w opiniami? Dajcie znać w komentarzach!