Grono samorządów współpracujących z 14-krotnym Mistrzem Polski poszerzyło się o Kuźnię Raciborską. To już dziewiąta miejscowość, która przyłączyła się do programu Klub Kibiców Śląskich Miast.

Umowa została podpisana w czwartek - w warunkach plenerowych - na pięknym i niedawno wyremontowanym Placu Zwycięstwa. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Kuźni Raciborskiej, młodzi piłkarze z miejscowych klubów, ale przede wszystkim przedstawiciele lokalnej Torcidy. To właśnie do nich wszystkich zwrócił się w pierwszej kolejności burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha: - To właśnie Kibice oraz kluby zwróciły się z inicjatywą współpracy, więc z przyjemnością ją finalizuję i podpisuję list intencyjny, który będzie promował obydwa miejsca. W Kuźni Raciborskiej będziemy promowali zespół Górnika Zabrze, którego wszyscy jesteście kibicami, a nasze miasto będzie promowane przy okazji meczów. Nasza współpraca to nie tylko dokumenty, które podpisujemy, ale to również wymierne efekty, dzięki którym nasi mieszkańcy będą otrzymywać zniżki na bilety na mecze Górnika, a także uczestniczyć w wydarzeniach bardziej wzniosłych. Przewidziany jest patronat naszego miasta w trakcie jednego z meczów, będą zaproszenia na mecze dla mieszkańców Kuźni Raciborskiej. W ramach współpracy będziemy eksponować plakaty zapowiadające mecze na naszych słupach ogłoszeniowych oraz w naszym miejskich mediach. Mamy również nadzieję, że w Kuźni Raciborskiej - na najładniejszym obiekcie w powiecie raciborskim - uda się w przyszłości rozegrać kilka sparingów lub też meczów treningowych z udziałem gwiazd Klubu, którego jesteśmy kibicami.

O korzyściach, jakie przyniesie mieszkańcom współpraca opowiadał Bartosz Cyganek z działu marketingu Klubu, koordynujący projekt: - Od dłuższego czasu współpracujemy z gminami i postanowiliśmy wymyślić coś specjalnego - program, który nazywa się Klub Kibiców Śląskich Miast, na tą chwilę do projektu, już z Kuźnią Raciborską należy dziewięć miast i gmin. Klub Kibiców Śląskich Miast skierowany jest zarówno do gminy, dla której będzie to fajna promocja i reklama, ale przede wszystkim do mieszkańców i kibiców Górnika, którzy będą w specjalny sposób uczestniczyli w meczach naszego klubu. ,Dla młodych ludzi obecnych tutaj ekscytującą informacją będzie fakt, że weźmiecie udział w eskorcie i wyprowadzicie naszych piłkarzy na boisko, my przyjedziemy z naszymi piłkarzami odwiedzić wskazaną szkołę lub przedszkole.

Gromkimi oklaskami przywitany został Stanisław Oślizło, który miał cenne rady dla kandydatów na przyszłych piłkarzy, którzy licznie uczestniczyli w imprezie: - Cieszę się bardzo że tutaj jestem. To nie jest moja pierwsza wizyta w tym miejscu. Już kiedyś, w przeszłości przyjechałem tutaj z Górnikiem Zabrze na towarzyskie spotkanie. Mam wrażenie, że teraz te kontakty i współpraca będą kontynuowane i zacieśniane. Widzę przed sobą młodzież ubraną w dresy sportowe i jestem przekonany, że wszyscy trenujecie piłkę nożną. Bardzo często młodzi ludzie pytają mnie, co zrobić, by w przyszłości zostać piłkarzem. Podpowiem. Talent na pewno jest otrzebny, ale najważniejsza rzecz to regularny i sumienny trening. Dyscyplina i zaangażowanie i motywacja to najważniejsze czynniki prowadzące do osiągnięć sportowych. Proszę Was weźcie to co powiedziałem do swoich małych, ale chętnych do biegania i gry w piłkę serduszek. Z ochotą i radością podchodźcie do każdego treningu i meczu. Życzę Wam dużo zdrówka, powodzenia i wielu sukcesów na zielonej murawie.

Przypomnijmy, iż celem Programu Śląskich Miast jest integracja mieszkańców Śląska wokół wydarzeń związanych z piłką nożną. Współpraca w ramach programu opiera się na wspólnych działaniach promocyjnych i marketingowych polegających na wspólnym organizowaniu imprez, eventów sportowych, rekreacyjnych i rozrywkowych.