Wystawa „Ściany” w murach Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach
 
Od 3 lipca do 2 września 2022 roku w Galerii Sztuki w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach będzie można oglądać debiutancką wystawę obrazów "Il muri" ("Ściany") autorstwa Alicji Musialskiej. Jej abstrakcyjne prace to uznanie efemeryczności materii, akceptacja procesów starzenia i rozpadu, a jednocześnie szukanie własnego JA w eksperymentalnym procesie twórczym.
 
Oglądając wystawę wyruszamy wraz z malarką w artystyczną drogę w nieznane, gdzie bawiąc się formą i materią, kładzie kolejne warstwy, buduje struktury, rozlewa farby, znakuje pędzlem, zarysowuje pastelem, zostawia ślady własnych emocji. To podróż pełna czułości do samej siebie, głębszego poznania, samoakceptacji.
 
– Sztuka to emocje, które albo rezonują z tobą albo nie. Dlatego nie ma złej sztuki, bo nie ma złych emocji. Wydaje mi się, że aby mówić o dziele sztuki par excellence, te emocje jakkolwiek muszą się pojawić. I mam nadzieję, że w moich obrazach one są i choćby cichutko wibrują w odbiorcy – mówi autorka.
 
Technika drippingu i rozmywania farby, którymi chętnie posługuje się Musialska, pozwalają na uzyskanie jednorodnej obrazowej całości, homogeniczności płótna bez napięć kompozycyjnych i znaczeniowych. Takie obrazy płynące - formy płynne i organiczne, odzwierciedlają naturalny, medytacyjny rytm procesu twórczego. Przechodzenie kolorów jednych w drugie, spływanie farby sytuuje je w kategoriach procesu i zmiany. Jedynym kontekstem interpretacyjnym są włoskie tytuły, które odzwierciedlają zamiłowanie autorki do niepowtarzalnego charakteru Włoch, świadomego wymiaru estetycznego rzeczy starych oraz szacunku do przeszłości, upływającego czasu. Przemijanie w wydaniu malarki jest czymś uchwytnym, namacalnym, widocznym w starych ścianach, pełnych niedoskonałości i zacieków, ale też morskich pejzażach czy ukwieconych łąkach.
 
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających przez całe lato (lipiec - sierpień), od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00 – 17:00. Ekspozycja prezentowana będzie w części muzealnej Zespołu, do którego wstęp jest biletowany - 10 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy).