Od wczoraj (1 października 2018 r.) kierowcy nie mają już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Za ich brak nie będą karani mandatami. Policja informuje, że nie ma na razie żadnych problemów z wdrożeniem przepisu w życie. I dodaje, że w niektórych sytuacjach wciąż będziemy potrzebować dokumentu. 

1 października w życie weszły nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. W ich świetle kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. W razie kontroli drogowej, ich brak nie będzie karany mandatem. 

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina i podkreśla, że nowe przepisy nie zwalniają kierowców z obowiązku posiadania prawa jazdy podczas prowadzenia samochodu. Ten dokument trzeba mieć ze sobą zawsze. 

Jazda bez dowodu rejestracyjnego w praktyce
W większości sytuacji faktycznie nie będziemy potrzebowali dowodu rejestracyjnego. Podczas policyjnej kontroli drogowej funkcjonariusze znajdą wszystkie potrzebne dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zostały do niej wpisane wszystkie informacje, które do tej pory znajdowały się w dowodzie rejestracyjnym i polisie OC. 

Ministerstwo Cyfryzacji uprzedza jednak, że podczas kontroli policjant może spytać nas, gdzie obecnie znajduje się nasz dowód. W takiej sytuacji należy odpowiedzieć po prostu, gdzie go przechowujemy, np. że mamy go w domu. 

Brak dowodu rejestracji i OC podczas wypadku 

Czy brak dowodu rejestracyjnego nie będzie problemem, gdy uczestniczyliśmy w wypadku drogowym? Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że wystarczy wezwać na miejsce policję - funkcjonariusze mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 

Czasem stłuczka jest jednak tak mała, że kierowcy nie chcą wzywać pomocy. Czy żeby otrzymać dane drugiego kierowcy, musimy za każdym razem wzywać policję? Karol Manys tłumaczy nam, że nie ma takiej potrzeby. Wystarczy spisać oświadczenie, w którym znajdą się podstawowe informacje - numer rejestracyjny, marka samochodu oraz dane sprawcy i poszkodowanego. 

Kiedy będziemy potrzebować dowodu rejestracyjnego?

W niektórych sytuacjach drogowych nadal będziemy potrzebowali fizycznego dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jedną z nich jest wyjazd za granicę. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie tych dokumentów dotyczy tylko Polski. 

Karol Matys mówi, że fizyczny dowód przyda się również przy kupnie pojazdu z rynku wtórnego, czy podczas przeglądu na stacji kontroli pojazdów.

Warto również pamiętać, że do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dostępu nie będą mieli np. strażnicy miejscy. Jeśli nasz samochód zostanie zatem odholowany, aby go odebrać, będziemy musieli okazać dowód rejestracyjny pojazdu. 

Za: wiadomosci.gazeta.pl