W niedzielę 8 maja pod kapliczką św. Izydora Oracza w Jankowicach odbywała się tradycyjna uroczysta Msza św. ku czci jej patrona. Mszę św. Odpustową odprawił  proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach ks. Sebastian Śliwiński oraz ks. wikary Krystian Kitowski. Kult św. Izydora Oracza rozpoczął się w Jankowicach na przełomie XIX i XX wieku, kiedy miejscowi rolnicy ufundowali kapliczkę ku jego czci na skrzyżowaniu obecnych ulic Wiejskiej i Raciborskiej. Co roku mieszkańcy Jankowic na przełomie pierwszej i drugiej dekady maja spotykają się na mszy świętej, a po jej zakończeniu z feretronem przedstawiającym patrona kaplicy i św. Jana Nepomucena (patronuje innej Jankowickiej kapliczce) obchodzą pola i łąki zatrzymując się na krótką modlitwę w miejscu pochówku ofiar epidemii tyfusu z 1847 roku. Uroczystości kończą się powrotem pod kapliczkę św. Izydora.
Kaplica św. Izydora w Jankowicach to obiekt neogotycki z 1902 roku. W dzwonnicy znajduje się dzwon konsekrowany przez opata cystersów w 1731 roku. Odlany został w Opawie w pracowni ludwisarskiej Franciszka Xawerego Stanke w tym samym roku, w którym został konsekrowany. Dzwon poświęcony jest św. Florianowi i zanim trafił do kapliczki wisiał w wolnostojącej dzwonnicy na terenie wsi. Cały obiekt, jego wyposażenie i obejście w ostatnich latach przeszły gruntowny remont wykonany nakładem pracy i ze środków mieszkańców wsi.

Więcej zdjęć na stronie parafii :https://rudy-parafia.pl/kapliczka-sw--izydora-w-jankowicach-ma-juz-120-lat---msza-sw--odpustowa-300-album-galeria

zdjęcia z drona : fot. Kamil Drożdzok