Odpust ku czci św. Urbana w Rudzie Kozielskiej
   25 maja w Rudzie Kozielskiej obchodzony jest dzień odpustu ku czci św. Urbana - patrona tej miejscowości. Święty Urban jest opiekunem właścicieli winnic, winorośli, ogrodników, rolników oraz orędownikiem dobrych plonów. W tym roku uroczystości odpustowe odbyły się w niedzielę, 18 maja.O godzinie 9:00 Mszy Świętej przewodniczyli proboszcz parafii, ksiądz Sebastian Śliwiński, oraz wikariusz, ksiądz Grzegorz Lepiorz, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Niestety, z powodu deszczowej pogody tradycyjna procesja do przydrożnych krzyży i kapliczek nie mogła się odbyć. Po nabożeństwie odprawiono jednak modlitwy za zmarłych mieszkańców Rudy Kozielskiej oraz odczytano tzw. Zalecki (wypominki) za dusze zmarłych parafian i ich krewnych, a także zanoszono modlitwy o urodzaj. Mimo niesprzyjającej aury w uroczystościach licznie uczestniczyli mieszkańcy, towarzyszyła im orkiestra dęta, poczty sztandarowe oraz grupa dziewcząt niosących feretron. Sołtys Rudy Kozielskiej, pani Zuzanna Hajduk, podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz mieszkańcom za udział w obchodach ku czci patrona wsi. Po zakończonych modlitwach uczestnicy spotkali się na wspólnym poczęstunku, gdzie przy kawie i tradycyjnym kołoczu mogli dzielić się wrażeniami w remizie OSP Ruda Kozielska.
Kim był św. Urban?
 Święty Urban, syn Rzymianina Poncjana, został wybrany na papieża po męczeńskiej śmierci św. Kaliksta I. Jego pontyfikat (222–230) przypadł na czas schizmy, gdy antypapieżem był Hipolit. Urban zasłynął jako wybitny kaznodzieja – według tradycji jego nauki doprowadziły do nawrócenia 400 rzymskich legionistów. Hagiografowie przypisują mu również udział w nawróceniu świętych męczenników: Cecylii, jej męża Waleriana oraz jego brata Tyburcjusza. Papież Urban wprowadził zwyczaj używania przez duchownych złotych lub srebrnych kielichów i paten podczas Mszy Świętej. 23 maja 230 roku poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie, oskarżony o nawrócenie pięciu tysięcy Rzymian. Został pochowany 25 maja w katakumbach św. Kaliksta przy Via Appia, gdzie odnaleziono jego nagrobną tablicę w języku greckim.
W średniowieczu św. Urban był jednym z najbardziej czczonych świętych. Wspomina go nawet Dante w Boskiej Komedii (Raj, Pieśń XXVII). W dniu jego wspomnienia błogosławiono pola. Jest on patronem m.in. Maastricht, Toledo, Walencji, a w Polsce – Zielonej Góry, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza, Pszczyny, gminy Kobiór oraz wsi Cieszowa i Rudy Kozielskiej. Wzywa się go także jako orędownika podczas burz i błyskawic.