Lasy Państwowe są dostępne dla wszystkich - gwarantuje to ustawa o lasach. Jednak w szczególnych przypadkach nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu na administrowanym przez nadleśnictwo terenie. Zawsze robi to, aby chronić przyrodę lub zapewnić bezpieczeństwo ludziom.

 W związku z uszkodzeniem drzewostanów przez huraganowy wiatr, na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, z dniem 12.03.2019 wprowadza się okresowy zakaz wstępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa obejmujących swym zasięgiem leśnictwa Kotlarnia, Borowiec, Bargłówka, Krasiejów, Stanica, Rudy, Lubieszów, Solarnia, Nędza oraz Szymocice.

Zakaz wstępu obowiązuje do odwołania.
Nawet 70 tys. metrów sześciennych drewna mogą liczyć straty w Nadleśnictwie Kędzierzyn na Opolszczyźnie. To efekt przejścia w weekend przez Polskę niżu atlantyckiego „Eberhart”. Wiatr w porywał osiągał prędkość przekraczającą 130 km/h.

Równie trudna sytuacja jest w Nadleśnictwach: Strzelce Opolskie i Rudy Raciborskie, jednak o konkretnych stratach, będzie można mówić dopiero po udrożnieniu dróg leśnych.

 W województwie Śląskim  największe straty, z pewnością powyżej 20 tys. metrów sześc.,  będziemy  szacować w Nadleśnictwie Kobiór – mówi Liliana Armatys, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Katowicach i dodaje, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi, dlatego priorytetem w tej chwili jest przywrócenie do użytku dróg leśnych i publicznych.