W ubiegły weekend (12-13 października 2019) na terenie Amfiteatru Buk w Rudach mogliśmy obserwować wyścigi psich zaprzęgów. Zawodnicy rywalizowali o tytuł Mistrza Polski i w ramach Pucharu Świata. Podczas tych dni odbyły się także biegi licencyjne dla osób ubiegających się o licencję zawodniczą PZSPZ.
Była również okazja zdobycia dodatkowej klasyfikacji psów ras północnych, tzw. Nordic Breed (NB), jednakże warunkiem było zgłoszenie tego podczas rejestracji do zawodów oraz przedstawienie rodowodu psa w biurze zawodów. Organizatorem zawodów był Klub Sportowy WILCZY PAKT i KLUB TRANGO. Zawodnicy mogli rywalizować na trasach specjalnie przygotowanych w rudzkich lasach o długości 2,45 km i 4,55 km. Szefami terenu byli gospodarze Amfiteatru BUK Anna Maksym i Dariusz Jezierski. Zawody odbywały się zgodnie z regulaminami PZSPZ, jednakże używane nazewnictwo było dostosowane do przepisów IFSS (regulaminy na stronie Wilczego Paktu). Ubiegłoroczne zawody okazały się sukcesem, a zasięg ogólnopolski już w czasie debiutu rozszerzył się o krąg europejskich zawodników. Tegoroczni uczestnicy Mistrzostw Polski i Pucharu Świata to był trzon naprawdę wyjątkowo utytułowanych zawodników z Polski, z Rosji, Czech i Słowacji. Tegoroczne Mistrzostwa Polski to także była wyjątkowa gratka dla osób ceniących i zwyczajnie lubiących psy - można było zobaczyć wszystkie możliwe rasy psów sportowych i zaprzęgowych, nie tylko po to, aby podziwiać ich wygląd, ale żeby zobaczyć, jaka niesamowita energia drzemie w tych istotach (m.in. rasy: SYBERIAN HUSKY, ALASAKN MALAMUT, PIES GRENLANDZKI, SAMOYED, WYŻŁY, oraz psy specjalnie wyhodowane do psich zaprzęgów takie jak, EURODOG, czyli EUROPEJSKIE PSY ZAPRZĘGOWE, GREYSTERY, ALASKAN HUSKY).

SZCZEKOWYJE W BUKU
MISTRZOSTWA POLSKI • PUCHAR ŚWIATA

Wyniki oficjalne - ZOBACZ


ZESPÓŁ ORGANIZACYJNY
Sędzia główny: ADAM MAŃKA
Sędzia dobrostanu: Marta Hejnar
Opieka weterynaryjna: Lecznica dla zwierząt Ara s.c.
Kierownik zawodów: Monika Grzeczyńska
Kierownik trasy: Grzegorz Liszka / Rafał Zagórski
Kierownik biura: Agnieszka Lipczyk
Pomiar czasu: DATA SPORT
OBSŁUGA ORGANIZACYJNA: KS WILCZY PAKT
Patronat medialny objął zespół redakcyjny rudy24.pl
Szczegóły na temat Mistrzostw do zobaczenia na oficjalnej stronie: wilczypakt.wixsite.com/szczekowyje2019

Galeria Izobacz
Galeria IIzobacz

Z ciekawostek, warto dodać, że nazwa SZCZEKOWYJE W BUKU to dzieło zarządców Amfiteatru BUK w Rudach, gdzie były kręcone zdjęcia to „ZIMNEJ WOJNY”. Można rzec, że to połączenie kultury, sportu z naturą, energią ludzką i psią w jednym miejscu!