W dniu 08.01.2023 grupa Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rudach wysłuchała koncertu symfonicznego w wielkiej sali koncertowej  Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Koncert miał tytuł ‘’Poranek noworoczny”.

Dyrygentem orkiestry był maestro Bassem Akiki. Solistkami Panie Ewelina Szybilska-sopran i Anna Borucka mezzosopran.

Orkiestra wykonała utwory z repertuaru Jacquesa Offenbacha, a były to Uwertura, Barkarola i Kankan z baletu „ Gaite parisienne” (w wolnym tłumaczeniu ‘’Paryska wesołość”). Następnie ”Concertino na 4 puzony i orkiestrę smyczkową” Jana Koetsiera. W tym utworze na puzonach grali Panowie Tomasz Hajda, Karol Gajda, Bart Claessens, Martin Schippers którzy brawurowo wykonali swoje partie muzyczne. Kolejnym utworem był walc Johanna Strausa(syna) na sopran i orkiestrę pt. ”Odgłosy wiosny” Oczywiście nie obyło się bez najsłynniejszego walca tegoż autora „ Nad pięknym modrym Dunajem” Całość koncertu zgromadzona publiczność nagrodziła długimi, gromkimi brawami.

Na bis powtórzono utwór Jacquesa Offenbacha „Gaite parisienne” ze wspaniałym śpiewem Pań solistek Eweliny Szybilskiej i Anny Boruckiej

Był to już drugi pobyt Słuchaczy UTW Rudy w tym budynku. Po raz pierwszy zwiedzono siedzibę NOSPR ze wspaniałą salą koncertową, która wywarła ogromne wrażenie. Obecnie sala została wyposażona w organy, których budowniczym jest Anton Śkrabl, a autorem koncepcji organów prof. Julian Gembalski (koncertował również w Rudach).

Być może za rok znów Członkowie UTW będą mogli uczestniczyć w takim koncercie, warunek jeden trzeba zdobyć bilety, a o nie trudno.