Tak jak to było zapowiedziane, w dniu 12 października br. Członkowie UTW w Rudach oficjalnie rozpoczęli nowy rok akademicki 2019/20. Uroczystość miała miejsce w gościnnych murach Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach. Przybyłych po salach pałacowych oprowadzał gospodarz obiektu ks. dr. Krystian Worbs. Podczas zwiedzania pałacu w sposób bardzo przystępny i rzeczowy opowiadał o historii i teraźniejszości obiektu. Po zakończeniu wszyscy udali się na poczęstunek, który składał się z kołacza, kawy i herbaty.

W trakcie poczęstunku Przewodniczący UTW w Rudach p. Roman Oberaj przedstawił zebranym zakres działań Stowarzyszenia w bieżącym roku akademickim. Wspomniał o prowadzonych przez UTW akcjach: „Książki dla biblioteki” oraz „Daj misiaka dla dzieciaka”, przy czym ta ostatnia zorganizowana jest wraz z Instytutem Onkologii w Gliwicach (w akcji tej mogą wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy, a opisana jest na portalu rudy24). Wszyscy zwiedzający docenili ogrom prac, jakie ks. dr. Worbs wykonał i nadal wykonuje na rzecz obiektu. Ponadto piękno bryły architektonicznej zabytku oraz jego wewnętrzny wystrój budziło wielkie uznanie i podziw. Dużą niespodzianką okazał się fakt, iż jedna z naszych słuchaczek p. Helena Rabiega zabrała ze sobą cenne rodzinne pamiątki, a mianowicie korespondencję Jej ojca z ówczesnym właścicielem Valentinem Ballenstremem, synem hrabiego Mikołaja Ballenstrema, który zginał podczas nalotu w Dreźnie. Pamiątki te wzbudziły ogromne zainteresowanie gospodarza, w efekcie czego nawiązała się ciekawa rozmowa. Jednak ten wątek historii Pławniowic zasługuje na odrębny artykuł.

W drodze powrotnej uczestnicy zatrzymali się w Bargłówce na posiłek. Powrót do Rud nastąpił o godz. 15.00. Sprzyjająca pogoda oraz urok zwiedzanego miejsca w wielkim stopniu przyczynił się do powodzenia odbytego wyjazdu.

Zarząd UTW w Rudach wraz ze swymi Członami dziękuje ks. dr. Krystianowi za życzliwe przyjęcie nas w murach pławniowickiego pałacu oraz wspaniałą lekcję historii.

Ps. Na pierwszych zdjęciach ks. dr. Krystian Worbs podczas oprowadzania oraz podczas rozmowy z p. Heleną Rabiega.