Eucharystią w kaplicy św. Rafała Archanioła rozpoczęło się świętowanie odpustu i jubileuszu Ośrodka. Z jego pomocy korzystają niepełnosprawni z różnych stron Polski. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii z okazji 25-lecia Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. W homilii podkreślał, że rehabilitacja musi się odbywać w duchu miłości i służby.

Zwracając się do obecnych w Rusinowicach, metropolita katowicki podkreślił, że "dzisiaj świętujemy chrześcijańską miłość". – Miłość miłosierną uczniów Chrystusa, która tu, w Rusinowicach, przybrała bardzo konkretną formę Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. św. Rafała Archanioła. To szczególne miejsce na Caritasowej mapie Kościoła w Polsce istnieje od 25 lat. Wiemy, ze liczby wszystkiego nie oddają, ale pozwalają na pewno uświadomić sobie znaczenie i zakres dzieła, które od ćwierć wieku nieprzerwanie działa i się rozwija – powiedział.

Abp Skworc zauważył, że w historii ośrodka z jego pomocy skorzystało ponad 30 tys. dzieci oraz podobna liczba opiekunów. – Tym, co wyróżnia Rusinowice na tle innych miejsc pomocy dla niepełnosprawnych, jest zaproszenie do współpracy także rodziców, którzy, uczestnicząc w zajęciach terapeutycznych swoich dzieci, uczą się rehabilitacji, aby móc kontynuować ją po powrocie do domu – mówił.
 
Po Eucharystii bp Jan Kopiec poświęcił odnowioną jadalnię dedykowaną bł. Edmundowi Bojanowskiemu, założycielowi zgromadzenia sióstr służebniczek, które od początku działalności ośrodka jest tu obecne.

Jubileuszowo-odpustowa uroczystość trwała do późnego wieczora. W jej trakcie odbyła się m.in. Gala Skrzydeł św. Rafała Archanioła, czyli wręczenie wyróżnień osobom i instytucjom zasłużonym dla tworzenia tego miejsca. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny - „Znaszli ten kraj", następnie koncert Grzegorza Poloczka. Uroczystość zakończył Apel Jasnogórski - modlitwa na zakończenie oraz pokaz pirotechniczny.  

Ośrodek Rehabilitacyjny w Rusinowicach powstał w latach 1990-1994 z inicjatywy bp. Czesława Domina, ówczesnego przewodniczącego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Opiekę nad nią bp Domin w testamencie przekazał pierwszemu biskupowi gliwickiemu Janowi Wieczorkowi, który wciąż niestrudzenie towarzyszy niepełnosprawnym w Rusinowicach. Jednorazowo ośrodek może przyjąć 150 osób.

ks. S. Kreczmański / Archidiecezja katowicka
Zobacz więcej na stronie e-wydania Gościa Niedzielnego - Klaudia Cwołek
Zdjęcia: Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny - zobacz