W dawnym refektarzu Starego Opactwa w Rudach zainaugurowano nową wystawę ukazującą życie Kościoła w Czechach, Słowacji i Polsce.

Od początku maja w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym można podziwiać ekspozycję złożoną z wielkoformatowych fotografii. Wystawa nosi tytuł "Człowiek i Wiara" i prezentuje wyjątkowe, niekiedy bardzo intymne momenty związane z przeżywaniem wiary. Niektóre zdjęcia dokumentują wydarzenia religijne, inne ukazują piękno architektury sakralnej.

Projekt został stworzony przez grupę fotografów "Człowiek i Wiara", którzy są prawdziwymi pasjonatami, poświęcającymi swój wolny czas na dokumentowanie niezwykłych chwil. Grupa zrzesza fotografów z Czech, Słowacji i Polski, dlatego wystawa stanowi fascynujący wgląd w życie Kościoła w tych krajach.

Petr Polansky z Czech, przedstawiciel grupy "Człowiek i Wiara", tak wypowiedział się podczas wernisażu:

Otwieramy dziś wystawę wielkoformatowych fotografii autorstwa czeskich i słowackich fotografów zrzeszonych we wspólnocie "Człowiek i Wiara", która powstała przed dwunastu laty w Pradze. Dla członków tej wspólnoty fotografia nie jest tylko sztuką czy rzemiosłem, ale służbą Bogu poprzez ewangelizowanie obrazem.

Nieustanny rozwój zarówno osobisty, jak i warsztatu fotograficznego oraz realizacja misji wspólnoty sprawiają, że prace fotografów mają wysoką wartość artystyczną. Takie podejście do fotografii przyciągnęło do wspólnoty wielu nowych członków. Od zaledwie trzech założycieli w 2011 r. wspólnota rozrosła się do 210 czynnych członków w Republice Czeskiej, na Słowacji, w Egipcie i Polsce.
Nasze prace publikujemy w serwisie internetowym, który zawiera ponad siedemset tysięcy zdjęć, a jego zasoby są codziennie zasilane nowymi galeriami.

Otwieramy dziś wystawę przedstawiającą życie Kościoła w Czechach i na Słowacji w ciągu ostatnich dwóch lat. Jest to wybór zdjęć naszych członków, które najlepiej pasują do intencji nowej ewangelizacji.

Nasze zdjęcia nie są prezentowane wyłącznie na wystawach. Znajdują się one przede wszystkim na naszej stronie internetowej, skąd czerpią je wszystkie główne chrześcijańskie media. Ponadto są one wielokrotnie pokazywane setkom tysięcy widzów na całym świecie. Zdjęcia można bezpłatnie pobrać w pełnej jakości do druku, aby każdy mógł je wykorzystać do celów niekomercyjnych.
Mam nadzieję, że znajdą się w Polsce fotografowie, którzy do nas dołączą. Tworzymy wspólnotę, prowadzimy wspólne odnowy duchowe, spotkania, edukację i dzięki temu wspólnie tworzymy duszpasterstwo, które dla wielu na całym świecie jest obrazem ewangelizacji. Wszyscy jesteście zaproszeni.

Dziękujemy za przyjęcie nas tutaj i za umożliwienie nam duchowej odnowy fotografów.

Zdjęcia te świetnie wkomponowują się w przestrzeń Starego Opactwa. Stowarzyszenie zrzeszające ich autorów chce zainteresować swoim pomysłem coraz większą liczbę fotografów z Polski. Ekspozycje ich prac prezentujemy cyklicznie co dwa lata, a każda wystawa ukazuje nowe, aktualne fotografie tych twórców - powiedział Grzegorz Tomasiak, kurator wystawy.

W marcu grupa zorganizowała w Rudach weekend duchowej odnowy dla fotografów oraz wszystkich zainteresowanych fotografią.

Wystawę "Człowiek i Wiara" można oglądać w Galerii Sztuki w Starym Opactwie do 5 lipca, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 12:00 do 17:00.

Dołączone pliki:

PDF: Jesteś zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami:  (PL) - zobacz