XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek był dla nas jak zwykle okazją do aktywnego świętowania z naszymi Czytelnikami. Przeprowadzono aż dwadzieścia dwa spotkania promujące książkę i czytelnictwo, których bohaterem był Franklin, doskonale dzieciom znany z serii książek autorstwa Paulette Bourgeois.
Gościliśmy w przedszkolach w Kuźni Raciborskiej, Rudach, Turzu, Stanicy i Bargłówce oraz w klasach I Szkoły Podstawowej w Rudach. Łącznie w samych spotkaniach z książką dla najmłodszych wzięło udział ponad 500 najmłodszych czytelników.
Wisienką na torcie tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek był oczywiście I Jarmark Rękodzieła w Rudach, zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudach oraz Pocysterski Zespół Klasztorno -Pałacowy w Rudach. Kiermasz obfitował w wiele atrakcji, były to m.in. : podróż w czasie do początków państwa polskiego, prezentacja stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry oraz Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, przedstawienie historycznych przypowiastek właściciela Persjarnii Zembrzyckich „O pasów kontuszowych noszeniu opowieść krótka”, zapoznanie się z pracą średniowiecznego kowala, wystrzał artyleryjski na zakończenie Jarmarku.
W czasie trwania Jarmarku była możliwość nabycia rękodzieła wykonanego przez lokalnych rzemieślników, odbyła się zbiórka pieniężna do puszek na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy oraz akcja Fundacji DKMS, której misją jest poszukiwanie dawców szpiku dla potrzebujących pacjentów.
Dziękujemy serdecznie za wspieranie naszych działań oraz wszelką pomoc i dobre słowo w organizacji Jarmarku wszystkim ludziom dobrej woli. Kochani jesteście wielcy!
W szczególności dziękujemy Persjarni Zambrzyckich, Nadleśnictwu Rudy Raciborskie, Kolejce Wąskotorowej w Rudach, strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudach za transport i rozłożenie namiotu oraz sprzętu a także Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej za nieodpłatne udostępnienie stoisk jarmarkowych.

Kasia Machecka Biblioteka Rudy