Dnia 15.11.2021 Członkowie UTW w Rudach odbyli drugą zaplanowaną wycieczkę pod hasłem „Śląsk nieznany”.

Przewodnikiem był „Śląski przewodnikRadosław Krawczyk (zdj1). Pierwszym odwiedzonym miejscem było osiedle KAUFHAUS w Rudzie Śląskiej. Historia tego osiedla sięga roku 1880. Są to budynki typu familok    z czerwonej cegły, czerwonymi okiennicami. Wybudowane zostały dla pracowników pobliskiej huty „Pokój”. Ciekawostką jest wybudowany w roku 1904 pierwszy,  największy w tamtym czasie dom towarowy pod tą samą nazwą KAUFHAUS. Następnym miejscem zwiedzanym było osiedle FICINIUS, też w Rudzie Śląskiej. Wybudowane w latach 1860-67 dla pracowników kop. „Błogosławieństwo Boże” (obecnie Wirek) przez rodzinę Hencel von Donnersmarck. Na owe czasy miało wysoki standard życiowy. Oba te osiedla są rewitalizowane przez miasto Ruda Śl. i odzyskują swój dawny wygląd.

Kolejnym miejscem zwiedzanym przez uczestników wycieczki był zakład „Bogucice Porcelana”                   w Katowicach-Bogucicach. Twórcą tego zakładu był Georg Giesche, a produkcję porcelany rozpoczęto w roku 1925. Znacjonalizowany po II wojnie światowej, obecnie zarządzany przez PGN Network S.A.

O historii i teraźniejszości firmy opowiadał Prezes PGH Network S.A.  Pan Marek Przybył(zdj.5). On też był przewodnikiem po zakładzie. Uczestnicy mogli obejrzeć film o produkcji porcelany, a na żywo zobaczyć proces jej zdobienia. Praca pań przy zdobieniu wywarła ogromne wrażenie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki porcelanowe z motywem wyglądu przedwojennej fabryki porcelany. Po zwiedzaniu był czas na zakupy w sklepie firmowym, w którym można było zobaczyć również różnorodność wytwarzanych i zdobionych w zakładzie produktów.

Ostatnim zwiedzanym miejscem było Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Obiekt,                   w którym ma siedzibę muzeum, wybudowany został w roku 1907 na potrzeby księcia Donnersmarca. Budynek w swoich dziejach przechodził różne koleje losu. W roku 2012 Rada Miasta przeznaczyła go na potrzeby muzealne. Zwiedzający po obejrzeniu krótkiego filmu z dziejów Powstań Śląskich,                    w którym główną rolę gra wybitny aktor Franciszek Pieczka syn ziemi śląskiej, udali się z przewodniczką na zwiedzanie ekspozycji oraz uczestnictwo w multimedialnych prezentacjach. Na jednej ze ścian przewijała się lista imienna powstańców, a zainteresowane osoby mogły tam znaleźć nazwiska swoich bliskich (co miało miejsce). Na ekspozycji pokazywana jest również broń powstańcza i inne  dokumenty dotyczące trzech Powstań Śląskich. Można się dowiedzieć o organizacji i skutkach przeprowadzonego plebiscytu dla Śląska. Ten obiekt to ważna placówka dla poznania dziejów naszej śląskiej ziemi.

Ta, jak i poprzednia wycieczka do Centrum Deportacji Ślązaków po 1945 roku, pozwoliła poznać jej uczestnikom jakże zawiłe dzieje Śląska.

Jednak wspólnym mianownikiem dla obu jest śląska rodzina, jej troska o najbliższych o ich bezpowrotną utratę, strach przed niepewnością dnia następnego. To bardzo wymowna lekcja trudnej i zawiłej historii naszej śląskiej ziemi.