ZOBACZ: << https://vod.tvp.pl/video/zakochaj-sie-w-polsce,raciborz,41356044 >>

Kolejnym przystankiem na trasie Zakochaj się w Polsce TVP będzie Racibórz  

To jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku. W 2017 roku świętowało jubileusz 800 lat od nadania praw miejskich

Do XVI wieku miastem rządzili Piastowie. Jedną z najciekawszych i historycznie najważniejszych budowli w mieście jest Zamek Piastowski. Znajdziemy w nim średniowieczną kaplicę, nazywaną perłą śląskiego gotyku....

Warte odwiedzenia jest też muzeum, mające swą siedzibę w XIV-wiecznym pokościelnym budynku, należącym niegdyś do sióstr dominikanek. Znajduje się tu niezwykły eksponat - mumia Dżed–Amonet-ius-anch – w połowie XIX wieku wyjęta ze swego grobu i sprzedana.

Podążając szlakiem historycznych perełek Raciborza warto zatrzymać się przy późnobarokowej Kolumnie Matki Bożej. Wykonał ją w pierwszej połowie XVIII wieku wiedeński rzeźbiarz Jan Melchior Oesterreich.

Ciekawym miejscem jest też Obserwatorium Geofizyczne Polskiej Akademii Nauk. Powstało w latach 20. XX wieku i stało się miejscem pracy wybitnego profesora Karla Mainka. Naukowiec sam skonstruował trzy urządzenia sejsmograficzne, które umieścił w piwnicach obserwatorium.

Zaledwie kilka kilometrów od centrum Raciborza znajduje się Arboretum Bramy Morawskiej. Położone jest na terenie dawnego lasu w dzielnicy Obora. Obszar ten stanowi część Parku Krajobrazowego – Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.

Warto też odwiedzić położone 20 km od Raciborza Rudy. Ich najważniejszych zabytkiem jest odrestaurowany Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy.

Zakochaj się w Polsce TVP, Racibórz 
niedziela, 10 marca
godz. 8:30 
Jedynka, TVP1