Wieczorem 13 września odszedł do Pana pierwszy biskup gliwicki śp. Jan Wieczorek.
Był pierwszym biskupem gliwickim, ustanowiony ordynariuszem po utworzeniu diecezji w 1992 roku. Mottem jego posługi były słowa „Servire populo” – Służyć ludowi.
Biskup Jan Wieczorek urodził się 8 lutego 1935 roku w Bodzanowicach k. Olesna. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 roku w Opolu z rąk bp. Franciszka Jopa. Sakry biskupiej 16 sierpnia 1981 roku na Górze Świętej Anny udzielił mu bp Alfons Nossol. W latach 1981–1992 był biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Od 25 marca 1992 roku był biskupem ordynariuszem diecezji gliwickiej. Na emeryturę przeszedł 31 grudnia 2011 roku.
Wraz ze śp. bp. Gerardem Kuszem tworzył od podstaw struktury nowej diecezji, powołując do życia wiele instytucji i dzieł, w tym Kurię Diecezjalną. Jego szczególną troską był Ośrodek Rehablilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach. Podjął decyzję m.in.: o przejęciu od Skarbu Państwa i odbudowie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, utworzeniu instytucji kształcenia muzyków kościelnych, gliwickiego oddziału "Gościa Niedzielnego". Historycznym wydarzeniem było przyjęcie papieża Jana Pawła II na gliwickim lotnisku 17 czerwca 1999 roku.
Wśród księży wspierających go w tej pracy był m.in. śp. ks. infułat Paweł Pyrchała, zmarły 22 sierpnia br.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...