Barbórka to wyjątkowy dzień, który przypomina nam o tradycjach i wartościach będących częścią naszej tożsamości. Na Śląsku darzymy ogromnym szacunkiem trud i poświęcenie górników, którzy wykonują jeden z najcięższych i najbardziej ryzykownych zawodów. Dziś wspominamy również tych, którzy odeszli na wieczną szychtę.
Z okazji tego święta składamy wszystkim górnikom i pracownikom kopalń najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, pomyślności oraz bezpiecznej pracy. Niech święta Barbara, Wasza patronka, otacza Was swoją opieką, dodając siły i zapewniając ochronę w codziennych wyzwaniach.
Szczęść Boże wszystkim górnikom i ich rodzinom!
Dziś, 4 grudnia 2024 roku, o godzinie 10:10, górnicy, w towarzystwie orkiestry górniczej, uroczyście przemaszerowali do kościoła parafialnego. O godzinie 10:30 rozpoczęła się Msza Święta ku czci św. Barbary, dedykowana górnikom i ich rodzinom. Przed wejściem do Bazyliki Mniejszej górników serdecznie powitał ksiądz proboszcz Sebastian Śliwiński. Wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości religijnych, górnicy uczestniczyli w specjalnie przygotowanej akademii w Szkole Podstawowej w Rudach, zorganizowanej przez uczniów tej placówki. Uroczysta procesja do kościoła była nie tylko wyrazem szacunku dla św. Barbary, patronki górników, ale również okazją do wspólnego świętowania i oddania hołdu tym, którzy każdego dnia podejmują trudną pracę w kopalniach.
Msza Święta odbyła się w podniosłej atmosferze, wzbogaconej dźwiękami orkiestry górniczej, której melodie dodatkowo podkreśliły wyjątkowy charakter tego dnia. W trakcie nabożeństwa modlono się za zdrowie i bezpieczeństwo górników oraz ich rodzin, a także wyrażano wdzięczność za ich poświęcenie i trud w wydobywaniu surowców naturalnych. Po zakończeniu liturgii uczestnicy wzięli udział w symbolicznej biesiadzie, podczas której dzielili się wrażeniami z uroczystości i wspólnie celebrowali ten ważny dzień dla społeczności górniczej. Wspólna modlitwa, muzyka i radosna atmosfera sprawiły, że obchody święta św. Barbary stały się nie tylko momentem refleksji nad wymagającą pracą górników, ale również okazją do kultywowania tradycji i wartości związanych z ich zawodem.
Warto wspomnieć, że w Rudach w latach 1736–1810, przy kościele zakonnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, działało Bractwo św. Barbary. Św. Barbara, czczona w Kościele katolickim od IV wieku jako patronka konających i dobrej śmierci, była początkowo wzywana w kontekście skutków wojen i klęsk żywiołowych. W czasach nowożytnych jej kult szczególnie zyskał na znaczeniu wśród osób wykonujących zawody narażone na niebezpieczeństwo życia. Problematykę tę rozumieli także Cystersi, którzy stworzyli warunki do rozwoju i pogłębiania kultu św. Barbary w swojej społeczności.
Autor dziejów opactwa w Rudach, dr Augustyn Potthast, opisuje dwa kluczowe wydarzenia związane z tym kultem. Pierwsze to konsekracja ołtarza św. Barbary 5 grudnia 1701 roku przez ówczesnego opata Bernarda II. Drugie to powołanie 13 września 1736 roku, przez opata Bernarda III, Bractwa św. Barbary. Celem tej organizacji było zrzeszenie wiernych, by poprzez nabożeństwa, modlitwy, ćwiczenia duchowe i naśladowanie cnót Świętej szerzyć jej kult. W pierwszym okresie działalności do Bractwa należeli przede wszystkim parafianie, pracownicy dóbr klasztornych, ich rodziny oraz zakonnicy.
13 lutego 1739 roku Bractwo św. Barbary w Rudach zostało oficjalnie erygowane przez papieża Klemensa XII. Członkowie Bractwa cztery razy w roku gromadzili się przy ołtarzu św. Barbary – w niedzielę po święcie św. Józefa, św. Jakuba, św. Jana oraz św. Jadwigi – by wspominać godzinę śmierci i modlić się o szczęśliwe zejście z tego świata. Ołtarz św. Barbary znajdował się po stronie ambonki, obok stalli zakonników. Członkowie Bractwa korzystali z własnego modlitewnika zawierającego przywileje brackie, modlitwy, koronki i litanie do św. Barbary.
Od 4 grudnia 1744 roku, kiedy przy klasztorze powstało gimnazjum, również jego uczniowie uczestniczyli w zgromadzeniach i przyłączali się do Bractwa. 29 lipca 1745 roku wystawiono sztukę teatralną opowiadającą o założeniu Bractwa św. Barbary. Z czasem działalność Bractwa rozszerzyła się poza granice parafii, szczególnie na tereny przemysłowe.