33 lata temu, 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu (obecnie Ukraina) doszło do największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej. W wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeństwa układu chłodzenia reaktora doszło do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora i chemicznego, a następnie do wybuchu wodoru. Została rozerwana obudowa reaktora i nastąpiła bezpośrednia emisja do atmosfery i otoczenia elektrowni radioaktywnego pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza reaktora.

W wyniki katastrofy bezpośrednio zmarło 31 osób, ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, a z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 350 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną. Okazuje się jednak, że po 33 latach w okolicach Czarnobyla schronienie znalazło wiele gatunków zwierząt, a na tych terenach zagęszczenie dużych ssaków jest takie jak w rezerwatach.

Więcej do przeczytania na: przystaneknauka.us.pl 

A jeżeli jesteście zainteresowani zwiastunem "CZARNOBYL" zachęcam do obejrzenia wideoblogu Krzysztofa, warto zobaczyć aktualny stan. Wszystkie odcinki z Czarnobyla są dostępne:

1. Cmentarzysko Radioaktywnych Maszyn [Czarnobyl] - https://youtu.be/BBKTmGtVtjw
2. Prypeć. Miasto po apokalipsie [Czarnobyl] - https://youtu.be/FMzZFQWxZo4
3. Porzucone Giganty Czarnobyla [Czarnobyl] - https://youtu.be/duXQfXAlIU0
4. Reaktory Elektrowni Czarnobylskiej [Czarnobyl] - https://youtu.be/4v6uIWdDbfQ


Inne materiały:

Discovery - Katastrofa w Czarnobylu (film dokumentalny) - https://youtu.be/Zt0gfyq2jQA
Bitwa o Czarnobyl - https://youtu.be/OBSP2pIzoY8