WIGILIA NA ŚLASKU
Pod takim tytułem we wtorek 23.11.2021r o godzinie 18:00 odbyło się spotkanie Słuchaczy UTW w Rudach z Panem Marianem Piegzą.
Pan Maria Piegza z zawodu polonista i germanista, z zamiłowania historyk i publicysta. Autor książek o Górnym Śląsku. Emerytowany dyrektor chorzowskiego gimnazjum. Jego powieści to „Inga i Mutek”, „Koleje losu”, „Odnaleziony portret”.
"A zaczęło się od gąbki…"
Tak rozpoczął swoją prelekcję Pan Marian. To alegoryczne przedstawienie przenikania różnych zwyczajów bożonarodzeniowych, które zadomowiły się w śląskich domach. Związane to było z napływem ludności z innych regionów kraju na Śląsk za pracą, mieszanych regionalnie małżeństw i innych przyczyn.
Wykład podzielony był na dwa bloki tematyczne:
Pierwszy - to sacrum, czyli jak w kościele obchodzimy te święta, to msze roratnie z lampionami, modlitwa przed kolacją wigilijną, msza Pasterka i ostatnio wstrzymana kolęda. Wskazał, że Adwent to czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.
Drugi - to profanum, czyli zwyczaje świeckie. Do nich należy zaliczyć jarmarki adwentowe, choinkę, prezenty pod choinką, Mikołaja, potrawy wigilijne (skąd pochodzą, co oznaczają) i co najważniejsze - dzielenie się opłatkiem. Kto wie, że zwyczaj dzielenia się opłatkiem, jak i sam opłatek, to zwyczaj pochodzący z Polski? Prelegent opowiedział również o historii powstania kartek świątecznych kiedyś tak chętnie wysyłanych do bliskich, a obecnie już prawie ten zwyczaj jest zapomniany. Pan Marian podzielił się pewnym smutnym spostrzeżeniem, iż te ważne święta tak kiedyś uroczyście celebrowane, teraz stają się coraz bardziej skomercjalizowane. Już po Wszystkich Świętych w sklepach można spotkać ozdoby choinkowe, choinki i reklamy świąteczne. To powoduje, że gdy przychodzi okres samych świąt jesteśmy już tym szumem świątecznym przesyceni i gdzieś przepada ta wspaniała magia świąteczna.
Prelegent zakończył swój wspaniały wykład życzeniami, abyśmy powrócili do tej świątecznej magii, do przeżywania Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym.
Należy dodać, iż wykład wspomagany był prezentacjami multimedialnymi.
Wszyscy obecni byli zachwyceni wykładem, sposobem jego prowadzenia, a całość prelekcji nadaje się na dobrą historyczną książkę.