Już jutro (w 247 rocz. I Rozbioru Polski), 12 czerwca 2019 r., o godz. 18:30 w świetlicy OSP w Rudach czekać nas będzie spotkanie dotyczące przyszłości Rud. Jak pamiętamy w zeszłorocznych wyborach samorządowych, jednym z głównych tematów było odłączenie się Rud od Gminy Kuźnia Rac. Temat ten nie schodził przez dłuższy czas z nagłówków portali (zobacz). W tej sprawie zostało nawet przeprowadzone „referendum online”, gdzie duża część ankietowanych wyraziła chęć odłączenia się od aktualnych struktur gminy. Temat ten powrócił jak bumerang, wpierw przy ostatniej radzie sołeckiej (23 maja br.) gdzie Przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Kasprzyk nakreślił problemy wynikające z koncepcji którą prezentują Radni z Rud, a następnie przy VIII Sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej 30 maja br. (zobacz nagranie). Obszerny artykuł po sesji został udostępniony na stronie nowiny.pl.
Na jutrzejsze spotkanie zostali zaproszeni Rajcy z Rud, którzy zostaną poproszeni o przedstawienie aktualnych planów wobec przedwyborczego zobowiązania: punkt nr 1 „przeprowadzenia procedury oddzielenia Rud od gminy Kuźnia Raciborska” (za: 50 spraw które zmienią Rudy - KWW To my! Razem zmieńmy Rudy – dla siebie i przyszłych pokoleń). Prawdopodobnie na spotkaniu zostaną zaprezentowane następujące alternatywy dotyczące przyszłości Rud, takie jak: 1. Bez zmian, Rudy w gminie Kuźnia Raciborska; 2. Rudy, jako dzielnica miasta Rybnik (prawdopodobnie bez radnych); 3. Rudy, jako samodzielna gmina w powiecie raciborskim; 4. Rudy, jako samodzielna gmina w powiecie rybnickim.

Gospodarzem spotkania jest Sołtys Rud Wojciech Węglorz oraz Rada Sołecka.
Wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką zapraszamy na jutrzejsze spotkanie do świetlicy OSP w Rudach (godz. 18:30).


Aktualizacja, 14.06.2019 r. godz. 16:47


Najważniejsze informacje ze środowego posiedzenia:

W najbliższym czasie dojdzie do spotkania z Burmistrzem p. Pawłem Machą, p. Sylwią Brzezicką-Tesarczyk (z-ca burmistrza miasta), p. Radosławem Kasprzykiem (przewodniczącym rady miasta) z radnymi z Rud: p. Manfredem Wroną, p. Adrianem Lepiarczykiem, p. Romanem Wilkiem, p. oraz Henrykiem Wrzosokiem. Spotkanie będzie miało m.in. na celu poszukanie wspólnego języka w kwestiach dotyczących istotnych spraw i wypracowanie wspólnego konsensusu w podejmowaniu inwestycji na terenie Rud, aby na kolejnych obradach nie dochodziło do przegłosowania wniosków na niekorzyść Rud, tak jak to miało miejsce na majowej sesji (czytaj). To będzie istotne spotkanie tuż przed ważnym Zebraniem Wiejskim w Rudach (dla wszystkich mieszkańców), które zostanie prawdopodobnie ogłoszone na początku lipca br.